GeForce RTX 3090 to potwór. Zdjęcie karty graficznej w obudowie

GeForce RTX 3090 to potwór. Zdjęcie karty graficznej w obudowie

Od samego początku wiadomo było, że GeForce RTX 3090 to prawdziwy potwór, nie tylko jeśli chodzi o wydajność, ale i w zakresie rozmiaru. Ten topowy GeForce z rodziny Ampere traktowany jest jednak jako następca TITANa, więc nie powinno to dziwić. Niemniej, co innego mieć czegoś świadomość, a co innego zobaczyć to na własne oczy. W sieci, a konkretniej na chińskiej stronie Chiphell, pojawiło się bowiem ciekawe zdjęcie, prezentujące GeForce’a RTX 3090, który zainstalowany został wewnątrz PC, więc fotografia daje całkiem niezły obraz tego, ile miejsca potrzebuje karta w komputerze. Przypominamy, że model ten zadebiutuje na rynku jeszcze w tym miesiącu, a konkretniej 24 września i zapewne jego możliwości poznamy dopiero bliżej premiery.

W sieci pojawiło się ciekawe zdjęcie, prezentujące GeForce’a RTX 3090, który zainstalowany został wewnątrz PC...

GeForce RTX 3090 to potwór. Zdjęcie karty graficznej w obudowie

NVIDIA GeForce RTX 3090 Founders Edition to naprawdę gigantyczna karta graficzna, gdyż mierzy ona 31,3 cm długości i 13,8 szerokości. Konstrukcja ta wymagała przede wszystkim masywnego chłodzenia, ponieważ oficjalna wartość wskaźnika TDP dla RTX 3090 wynosi 350 W. To, czy w rzeczywistości taka moc będzie pobierana przez kartę, przekonamy się zapewne dopiero po publikacji pierwszych recenzji. W odróżnieniu od modeli GeForce RTX 3080, większy brat okupować będzie aż trzy sloty na płycie głównej. Na fotografii z Chiphell najprawdopodobniej wykorzystano standardową obudowę typu mid-tower z płytą główną ASUS Prime. Wygląda na to, że w tym przypadku uporano się z problemem opadania karty, opierając jej tył o klatkę na dyski SSD. Na zdjęciu widać także dwa 8-pinowe złącza zasilające wpięte do 12-pinowego adaptera. Co ciekawe, ta konkretna sztuka zdaje się  być kartą, którą widzieliśmy na zdjęciu z pierwszego przecieku RTX 3090. Posiada ona bowiem całkowicie czarną obudowę, natomiast finalny produkt zawiera elementy w kolorze titanium.  

GeForce RTX 3090 będzie najmocniejszym modelem w ofercie NVIDI. Jest to karta skierowana do entuzjastów, którą można określić jako swoistego następcę TITANa. Co prawda cena na poziomie 7029 zł powinna skutecznie odstraszać zwykłych zjadaczy chleba, ale z drugiej strony mówimy o znacznie niższej kwocie niż za TITANy. GeForce RTX 3090 wyposażono w aż 24 GB pamięci GDDR6X o prędkości 19,5 Gb/s, które obsługiwane będą przez 384-bitową szynę (przepustowość wynosić będzie więc 936 GB/s). RTX 3090 oparty jest o GPU GA102-300, które pochwalić może się zawrotną liczbą rdzeni CUDA, aż 10496, a prędkość boost to 1700 MHz. Karta ta ma być dwukrotnie wydajniejsza od RTX 2080 Ti i pozwalać na rozgrywkę w rozdzielczości 8K przy 60 kl./s z włączonym ray tracingiem (i DLSS).

Pokaż / Dodaj komentarze do: GeForce RTX 3090 to potwór. Zdjęcie karty graficznej w obudowie

 0