GeForce RTX 4080 Super zapewnia trzykrotnie lepszą wydajność od PS5

GeForce RTX 4080 Super zapewnia trzykrotnie lepszą wydajność od PS5

Digital Foundry opublikowało ciekawy film, w którym pokazuje, że karta NVIDIA GeForce RTX 4080 Super wydaje się 3 razy wydajniejsza niż konsola Sony PS5.

W tym celu Digital Foundry (DF) przetestowało trzy tytuły, a mianowicie: A Plague Tale: Requiem, Cyberpunk 2077 i Alan Wake 2. Przy dokładnie tych samych ustawieniach i rozdzielczościach, GeForce RTX 4080 Super okazał się być przeszło trzykrotnie wydajniejszy niż PlayStation 5. W Cyberpunk 2077 najnowszy karta graficzna NVIDIA okazała się nawet 3,2-razy lepsza niż PS5, a w Alan Wake 2 różnica była 3,1-krotna.

Digital Foundry (DF) przetestowało trzy tytuły, a mianowicie: A Plague Tale: Requiem, Cyberpunk 2077 i Alan Wake 2.

Dobra wiadomość dla graczy PC jest taka, że ​​Radeon RX 7900XTX od AMD również oferuje podobną przewagę, przynajmniej w grach wykorzystujących rasteryzację. Grafika Czerwonych była w stanie dorównać, a nawet przewyższyć wynik GeForce'a RTX 4080 Super w A Plague Tale: Requiem i Alan Wake 2. Jednak w Cyberpunk 2077 Radeon RX 7900 XTX był zauważalnie wolniejszy niż GeForce RTX 4080 Super. Mimo to GPU AMD było ponad 2 razy szybsze niż PS5.

Ta sytuacja pokazuje, że decydując się obecnie na zakup karty graficznej z górnej półki, jesteśmy ustawieni na lata. Tak czy inaczej, warto obejrzeć film DF, który pokazuje ogromną przepaść pomiędzy konsolami a PC, jaka obecnie się wytworzyła. Teoretycznie Sony będzie w stanie zmniejszyć tę lukę dzięki PS5 Pro. Ciekawie będzie więc powrócić do tych porównań wydajności po premierze PS5 Pro, która spodziewana jest jeszcze w tym roku.

Konkluzja jest taka, że ​​obecnie praktycznie nie jesteśmy w stanie wykorzystać pełnego potencjału kart graficznych na PC. Nie powinno to być zaskoczeniem, bo sytuacja ta powtarza się praktycznie w każdej generacji, z racji tego, że gry przeważnie tworzone są głównie z myślą o konsolach. Dopóki PS6 i nowy Xbox nie zadebiutują na rynku, raczej nie należy spodziewać się istotnych przełomów w tym zakresie. I to zarówno w przypadku AMD, jak i NVIDIA (mamy nadzieję, że do tego grona dołączy także Intel ze swoimi kartami graficznymi Battlemage).

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: GeForce RTX 4080 Super zapewnia trzykrotnie lepszą wydajność od PS5

 0