GeForce RTX 4090 może mieć aż 18432 jednostek CUDA

GeForce RTX 4090 może mieć aż 18432 jednostek CUDA

Już kilka dni temu pojawiły się informacje, według których kolejna generacja kart graficznych NVIDII otrzyma kodową nazwę Lovelace. Zieloni od jakiegoś czasu wykorzystują nazwiska naukowców związanych z matematyką, fizyką czy też kryptologią. Nie inaczej jest i tym razem, ponieważ Ada Lovelace to brytyjska matematyczka i poetka, która znana jest przede wszystkim z publikacji na temat mechanicznego komputera. Nie to jest jednak najważniejsze. Pojawiły się pierwsze plotki na temat potencjalnej specyfikacji układu AD102, który montowany będzie w najmocniejszych kartach graficznych pokroju GeForce’a RTX 4090. Jeśli są one prawdziwe, to NVIDIA szykuje prawdziwą bombę. Nowe karty mogą być nawet dwukrotnie wydajniejsze od swoich odpowiedników z architekturą Ampere, a to wszystko za sprawą zwiększenia liczby GPC i – co za tym idzie – również jednostek CUDA.

Pojawiły się pierwsze informacje na temat specyfikacji układu graficznego Lovelave AD102.

Informacje jako pierwszy przekazał znany w branży użytkownik Twittera o pseudonimie kopite7kimi, który ma na swoim koncie kilka sprawdzonych przecieków. Według niego w 2021 roku NVIDIA może zaprezentować kartę graficzną, która wyposażona będzie w 12 GPC (Graphics Processing Clusters), 72 TPC (Texture Processor Clusters) oraz 144 procesory strumieniowe. W praktyce przekładałoby się to aż na 18432 jednostki CUDA. Dla porównania układ Ampere GA102 ma ich „zaledwie” 10752, więc mówimy o wzroście aż o 71 procent z generacji na generację i aż czterokrotnie w porównaniu z procesorem graficznym Turing TU102, który miał tylko 4608 jednostek CUDA. Tak duży wzrost może oznaczać nawet dwukrotną poprawę w kontekście wydajności, szczególnie w wyższych rozdzielczościach pokroju 4K lub 8K. Pamiętajcie jednak, że to tylko i wyłącznie niepotwierdzone plotki, więc lepiej traktować je z przymrużeniem oka.

Na ten moment nie wiemy, kiedy do sprzedaży miałaby trafić kolejna generacja kart graficznych NVIDII. Póki co Zieloni nie ogłosili niczego oficjalnie. Prawdopodobnie to dość odległa kwestia, bo przecież nie zadebiutowały jeszcze wszystkie modele z architekturą Ampere. Poza tym, jeśli NVIDIA zdecyduje się na podobną taktykę, jak przy okazji Turingów, to powinno dojść jeszcze do odświeżenia poszczególnych konstrukcji i wprowadzenia wariantów Super. Biorąc to wszystko pod uwagę, architektura Lovelace może być szykowana dopiero na koniec 2021 lub początek 2022 roku.

Pokaż / Dodaj komentarze do: GeForce RTX 4090 może mieć aż 18432 jednostek CUDA

 0