GeForce RTX 5090 i piszczące cewki. Coś tu poszło nie tak

GeForce RTX 5090 i piszczące cewki. Coś tu poszło nie tak

Kupując kartę graficzną za kilkanaście tysięcy złotych spodziewać można by się najwyższej jakości. Jednak jeden z użytkowników Reddita doniósł, że jego ASUS TUF Gaming GeForce RTX 5090 wydaje głośne dźwięki i doświadcza tzw. piszczącej cewki, czyli zjawiska polegającego na słyszalnym piszczeniu elementów elektronicznych pod obciążeniem. Co ciekawe, przyczyną hałasu może być uszkodzony kondensator.

Użytkownik o nicku MutedMobile3977 podzielił się swoją historią na Reddicie. Zaniepokojony niecodziennym hałasem dochodzącym z wnętrza komputera podczas zwykłego oglądania Netflixa, zajrzał do środka obudowy i po bliższych oględzinach odkrył coś niepokojącego, jeden z kondensatorów na tylnej stronie karty graficznej wydawał się fizycznie uszkodzony.

Choć sama karta nadal działa bez zarzutu pod względem wydajności, hałas nie pozwala o sobie zapomnieć.

Asus TUF 5090 back of gpu core capacitor popped
byu/MutedMobile3977 innvidia

Choć sama karta nadal działa bez zarzutu pod względem wydajności, hałas nie pozwala o sobie zapomnieć. „Karta działa, ale piszczy. Zwłaszcza przy prostych zadaniach, jak streamowanie wideo. Wtedy zauważyłem odkryty kondensator, który wyglądał na uszkodzony” - relacjonuje użytkownik.

Piszczenie cewki i fizyczne uszkodzenia

Warto zaznaczyć, że piszczenie cewki zwykle nie pochodzi od kondensatorów, lecz od cewek indukcyjnych, które przy wysokim obciążeniu mogą wprowadzać słyszalne wibracje. Portal VideoCardz zauważył, że na opublikowanych zdjęciach trudno jednoznacznie stwierdzić, czy doszło do realnego uszkodzenia kondensatora, czy może jedynie plastikowa osłona została naruszona, odsłaniając jego wnętrze. Nie ma więc pewności, czy piszczenie jest skorelowane z kondensatorem. Możliwe jest także, że problem leży głębiej i inne komponenty mogły również ulec uszkodzeniu, choć jak dotąd karta działa stabilnie.

Głośna karta za ogromne pieniądze

Dla wielu użytkowników karta graficzna klasy RTX 5090, kosztująca tysiące złotych, powinna nie tylko oferować ekstremalną wydajność, ale również kultury pracy na najwyższym poziomie. Tymczasem przypadek opisany na Reddicie pokazuje, że nawet najbardziej zaawansowane konstrukcje mogą cierpieć na problemy typowe dla znacznie tańszego sprzętu. Nie wiadomo jeszcze, czy opisywany przypadek to odosobniony incydent, czy może zwiastun szerszego problemu w konkretnej partii produkcyjnej. ASUS jak dotąd nie odniósł się publicznie do tej sytuacji.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: GeForce RTX 5090 i piszczące cewki. Coś tu poszło nie tak

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł