GeForce RTX 5090 może otrzymać znacznie wyższe taktowanie GPU od poprzednika

GeForce RTX 5090 może otrzymać znacznie wyższe taktowanie GPU od poprzednika

Panzerlied, informator z chińskiego forum Chiphell, twierdzi, że GeForce RTX 5090 może odnotować znacznie wyższą częstotliwość bazową od swojego poprzednika. 

Dyskusja na forach Chiphell doprowadziła do ujawnienia nowych szczegółów na temat nadchodzącej flagowej karty graficznej NVIDII. Panzerlied, który wcześniej ujawnił, że GeForce RTX 5090 będzie korzystał z 448-bitowej magistrali pamięci, teraz twierdzi, że bazowa częstotliwość taktowania GPU będzie o ponad 600 MHz wyższa niż w GeForcie RTX 4090.

Według informatora, GeForce RTX 5090 będzie miał zegar bazowy wynoszący „prawie 2,9 GHz”.

Panzerlied

Według informatora, GeForce RTX 5090 będzie miał zegar bazowy wynoszący „prawie 2,9 GHz”, co oznacza znacznie wyższą prędkość niż 2,23 GHz w poprzedniku. Ten zegar bazowy przewyższa nawet taktowanie w trybie boost obecnego flagowca wynoszące 2,52 GHz. Nie oznacza to jednak automatycznie, że taktowanie w trybie boost RTX-a 5090 będzie znacznie wyższe, ponieważ nie jest pewne, czy NVIDIA zmieniła sposób obsługi prędkości zegara w gamingowych GPU opartych na Blackwell. Wydaje się jednak prawdopodobne, że we flagowym modelu nowej generacji zobaczymy zegar w trybie boost o częstotliwości powyżej 3 GHz, zakładając oczywiście, że te informacje są prawdziwe. 

Według plotek, GeForce RTX 5090 będzie wyposażony w układ graficzny GB202 z rodziny Blackwell w niepotwierdzonej konfiguracji. Oczekuje się, że pełny GPU będzie wyposażony w 192 wieloprocesory strumieniowe, co da 24 000 rdzeni, jeśli NVIDIA utrzyma tę samą liczbę rdzeni FP32, co w poprzednich generacjach. 

Ponadto oczekuje się, że karta będzie wyposażona w 28 GB pamięci GDDR7 na 448-bitowej magistrali pamięci. Przy pamięci taktowanej z szybkością 28 Gb/s, konfiguracja ta zapewniałaby przepustowość przekraczającą 1,5 TB/s, co stanowi wzrost o 50% w porównaniu z RTX-em 4090.

Jak na razie wszystko wskazuje na to, że GeForce RTX 5090 będzie dużym skokiem generacyjnym w stosunku do GeForce 'a RTX 4090, oferując więcej rdzeni i pamięci, większą przepustowość i znacznie wyższe taktowanie. Premiera tej karty spodziewana jest pod koniec roku. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: GeForce RTX 5090 może otrzymać znacznie wyższe taktowanie GPU od poprzednika

 0