Gelid przedstawił termopad lepszy od pasty

Gelid przedstawił termopad lepszy od pasty

Zdaje się, że pasta termoprzewodząca ma nową, solidną konkurencję. Chodzi o termopad Gelida o nazwie HeatPhase Ultra. Jak wynika z testów producenta, termopad zapewnił lepszy transfer ciepła niż tradycyjna pasta GC Extreme. 

Gelid wprowadził nowy termopad dla CPU

Jeśli chodzi o chłodzenie komputerów, to pasta termoprzewodząca oraz termopady koegzystują ze sobą. Oba rozwiązania mają swoje zalety, które wykorzystywane są w konkretnych miejscach. Tam gdzie potrzebna jest cienka warstwa materiału termoprzewodzącego sprawdza się pasta. W miejscach gdzie odległość między odpromiennikiem a elementem generującym ciepło jest większa stosowane są natomiast termopady. Okazuje się, jednak, że specjalnie przygotowany termopad może być również substytutem dla klasycznej pasty. Takie rozwiązanie wprowadził do swojej oferty Gelid.

Firma rozszerzyła swój asortyment o termopad pod nazwą HeatPhase Ultra.

Firma rozszerzyła swój asortyment o termopad pod nazwą HeatPhase Ultra. Co go wyróżnia? Według producenta, jedną z jego zalet jest łatwość aplikacji oraz usuwania. Gelid reklamuje także HeatPhase Ultra jako wytrzymały na długotrwałe użytkowanie. Jak twierdzi producent, termopad zachowuje swoje właściwości przez długi czas i nie twardnieje. Oczywiście jak to z reguły bywa w przypadku tradycyjnych materiałów termoprzewodzących, HeatPhase Ultra nie przewodzi prądu. Gelid zapewnia także, iż jego produkt się nie "rozleje", co powinno znacząco ułatwić jego usuwanie.

Gelid przeprowadził testy. HeatPhase Ultra wypadł lepiej od pasty

Termopad został przygotowany w dwóch wersjach. Jedna dla procesorów Intela o wymiarach 40 x 30 x 0,2 mm i druga dla jednostek AMD mierząca 40 x 40 x 0,2 mm. Oba warianty mogą pracować w przedziale temperaturowym około od -50°C do 125°C. Przewodność cieplna wynosi natomiast 8,5 W/mk. Co ciekawe, Gelid podaje jeszcze jedną wartość, którą jest temperatura przejścia fazowego wynosząca 45°C. Okazuje się bowiem, że HeatPhase Ultra wykorzystuje materiał zmiennofazowy.

Testy

Źródło: Gelid

 

Gelid chwali się także wydajnością swojego nowego termopadu. Z wewnętrznych testów wynika, że HeatPhase Ultra poradził sobie lepiej z transferem ciepła z procesora od zwykłego termopadu na CPU i od pasty GC Exterme. Sam test przeprowadzono na procesorze AMD Ryzen 9 7950X przy temperaturze otoczenia wynoszącej 31,3°C. Przy zwykłym termopadzie CPU osiągał 81°C. Po nałożeniu pasty GC Extreme temperatura spadła do 79°C. HeatPhase Ultra poprawił jeszcze ten wynik do 77°C. Gelid wycenił swój nowy termopad na 9,50 dolarów w przypadku wersji dla procesorów Intela i 10 dolarów za wariant dla CPU od AMD. Zdaje się, że cena dotyczy tylko jednej sztuki.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Gelid przedstawił termopad lepszy od pasty

 0