Gen-Z - potencjalny następca PCIe doczekał się specyfikacji w wersji 1.0

Gen-Z - potencjalny następca PCIe doczekał się specyfikacji w wersji 1.0

Konsorcjum składające się z wielu dużych firm technologicznych opublikowało specyfikację wersji 1.0 dla standardu Gen-Z, który zdaniem specjalistów ma szansę stać się następcą PCIe.

Specyfikacja opisuje nowy standard łączności, który pozwalać ma na transfer setek gigabajtów na sekundę dla każdego komponentu. Warto też podkreślić, że Gen-Z jest otwartym standardem bez żadnych opłat licencyjnych. Wspomniane na wstępie konsorcjum założone zostało przez 12 członków, a konkretniej: AMD, ARM, Broadcom, Cray, Dell EMC, Hewlett Packard Enterprise, Huawei, IDT, Micron, Samsung, SK Hynix, i Xilinx, którzy za cel obrali sobie opracowanie nowej generacji połączenia. Obecnie pochwalić może się już wsparciem ponad 50 firm, ale brakuje tu dwóch bardzo istotnych członków, a mianowicie Intela oraz NVIDII. Trzeba przyznać, że może być to bardzo istotny czynnik blokujący wdrażanie tego standardu i jeśli Niebiescy wciąż stawiać będą na własny PCIe oraz Zieloni na NVLink, to trudno wyobrazić sobie, by Gen-Z było powszechną technologią stosowaną przez branżę i w rzeczywistości może nastąpić nawet większe rozwarstwienie.

Wydaje się, że bez zaangażowania Intela i NVIDII w ten projekt, trudno będzie odnieść sukces

Gen-Z odpowiadać ma za komunikację pomiędzy komputerem a kluczowymi komponentami, takimi jak procesor, dyski SSD, karty graficzne czy pamięci. W chwili obecnej branża wykorzystuje w tym celu w głównej mierze właśnie PCIe, ale standard ten w ostatnim czasie nie rozwija się wystarczająco szybko i potrzeba było wielu lat, by podwoić jego przepustowość. Kolejnym problemem tej technologii jest fakt, że wspiera ona tylko punktowe połączenia. Gen-Z powinno to zmienić i standard ten umożliwić ma prostszy hardware i software, co w rezultacie przełożyć ma się na tańsze produkty i wyższe wydajności. Wszystkie komponenty wykorzystywać będą bowiem to samo złącze, które zapewniać ma niskie opóźnienia i wysoką przepustowość. Teraz, kiedy udostępniono już specyfikację w wersji 1.0, producenci mogą opracowywać produkty bazujące na tym rozwiązaniu, ale nie ujawniono jeszcze żadnych szczegółów w tym zakresie.

Komentarze do: Gen-Z - potencjalny następca PCIe doczekał się specyfikacji w wersji 1.0