Gigabyte i cztery płyty główne z podstawką AM4 na zdjęciach

Gigabyte i cztery płyty główne z podstawką AM4 na zdjęciach

Gigabyte zaprezentował na CES 2017 cztery płyty główne z podstawką AM4, przeznaczone dla procesorów AMD Ryzen oraz APU 7. generacji, Bristol Ridge. Wśród przedstawionych konstrukcji znalazł się zarówno ekonomiczny model biurowo-multimedialny, jak i hi-end dla graczy.

Najprostsza z płyt nosi oznaczenie AB350-D3H i, jak sama nazwa wskazuje, korzysta z chipsetu B350. Za zasilenie procesora odpowiada w tym przypadku 7-fazowa sekcja. Liczba slotów PCIe 3.0 wynosi dwa, ale tylko jeden z nich korzysta z kontrolera zainstalowanego w procesorze, oferując tym samym pełną prędkość. Drugi połączony jest z układem logiki i działa z czterokrotną prędkością. Pakietu interfejsów rozszerzeń dopełniają: klasyczne PCI, slot M.2 32 Gb/s oraz sześć SATA 6 Gb/s. Co ciekawe, nawet tak nieskomplikowaną płytę wyposażono w sześciokanałowe audio, duet gniazd USB 3.1, gigabit Ethernet, a nawet HDMI 2.0.

Gigabyte - płyty główne AM4

Kolejna z ujawnionych konstrukcji to AB350-Gaming 3, przeznaczona dla graczy o mniej zasobnym portfelu. Wbrew pozorom różnice względem AB350-D3H są dość symboliczne. Laminat w formacie ATX pozwolił zmieścić o jeden slot PCIe 3.0 x4 więcej, a zamiast pojedynczego PCI pojawiły się dwa PCIe 3.0 x1. Do tego dochodzi jeszcze układ dźwiękowy AMP-UP, co tak naprawdę oznacza obecność kondensatorów filtrujących, wzmacniacza słuchawkowego, osłony EMI oraz pozłacanych gniazd audio Jack na tylnym panelu. Poza tym specyfikacja łudząco przypomina uboższego pobratymca, co tyczy się też sekcji zasilania.

Gigabyte - płyty główne AM4

Wyraźny skok w kwestii funkcjonalności zapewnia dopiero AORUS AX370-Gaming K5, wraz z topowym chipsetem X370. Co prawda ten model wciąż oferuje 7-fazową sekcję zasilania, ale za to wspiera konfiguracje wielokartowe dzięki dwóm złączom PCIe 3.0 x16 (x8/x8). Reprezentant flagowej rodziny produktów Gigabyte posiada też nie dwa, ale trzy sloty PCIe 3.0 x1. Idąc dalej, nowością tutaj są dwa SATA-Express 16 Gb/s i osiem SATA 6 Gb/s, czyli o dwa więcej niż w przypadku tańszych propozycji. Podwojono ponadto liczbę USB 3.1, a dźwiękówka posiada osiem kanałów. Za ciekawostkę może posłużyć fakt zastosowania kontrolera gigabit Ethernet marki... Intel.

Gigabyte - płyty główne AM4

Najpotężniejszą z pokazanych płyt jest AORUS AX370-Gaming 5, w której zastosowano 10-fazowe zasilanie i zaawansowany system oświetlenia RGB LED. Sama funkcjonalność niespecjalnie odbiega od modelu K5, za wyjątkiem obecności portu U.2 32 Gb/s oraz karty sieciowej Killer E2500 umożliwiającej priorytetowanie pakietów. Źródło informuje ponadto o USB 3.1 typu C - którego ponoć żaden z uboższych wariantów nie posiada.

Gigabyte - płyty główne AM4

Pokaż / Dodaj komentarze do: Gigabyte i cztery płyty główne z podstawką AM4 na zdjęciach

 0