Gigabyte podobno szykuje kartę GeForce GTX 1060 z pamięciami GDDR5X

Gigabyte podobno szykuje kartę GeForce GTX 1060 z pamięciami GDDR5X

Wygląda na to, że NVIDIA nie zamierza biernie przyglądać się premierze nowego Radeona RX 590 od AMD i również szykuje się do odświeżenia jednej ze swoich kart ze średniej półki cenowej. Tak przynajmniej twierdzi, jak zwykle dobrze poinformowany serwis VideoCardz, który dowiedział się od swoich źródeł u firmy Gigabyte, że ten tajwański producent pracuje nad nową wersją karty graficznej GeForce GTX 1060 wyposażoną w pamięci GDDR5X. Nie da się ukryć, że w ostatnim czasie NVIDIA koncentrowała się jedynie na nowych kartach Turing z serii GeForce RTX, która w obecnej formie skierowana jest tylko do entuzjastów i najbardziej wymagających (i najzamożniejszych) graczy, pozostawiając tym samym na lodzie osoby, które poszukują czegoś nowego w rozsądnej cenie. Co prawda niedawne plotki sugerowały, że marka GTX powrócić może wraz z modelem 2060, ale to wciąż nie jest pewne (być może Zielonym uda się zapewnić wsparcie dla ray-tracingu w tej karcie), tymczasem producent może najpierw chcieć pozbyć się nadwyżki GPU z rodziny Pascal.

Gigabyte podobno pracuje nad nową wersją karty graficznej GeForce GTX 1060 wyposażoną w pamięci GDDR5X.

Źródło:VideoCardz

Karta graficzna GeForce GTX 1060 z pamięciami GDDR5X niewątpliwie bazować musi na układzie GP104, a VideoCardz podaje, że wygląda ona identycznie jak GeForce GTX 1080, ale oczywiście zastosowane tu GPU będzie mocno przycięte. Co warto podkreślić, informacje te nie są szczególnie zaskakujące, ponieważ GTX 1060 z układem GP104 pojawia się w sterownikach od jakiegoś czasu, ale jak dotychczas nie było żadnych konkretnych informacji, które potwierdzałyby, że model ten trafi na rynek. Niewykluczone jednak, że podobnie jak w przypadku niektórych wersji GTX 1060 (jak np. z 5 GB VRAM), także i ta dostępna może być jedynie na chińskim rynku, co sugerowały poprzednie doniesienia w tym temacie. Wynika to po prostu z faktu, że w Chinach model ten jest bardzo popularny, ponieważ bardzo często wykorzystywany jest w kafejkach internetowych.

Wydaje się jednak, że namnożenie się różnych wersji karty graficznej GeForce GTX 1060  w ofercie NVIDII może być dość problematyczne. Trudno nadążyć już za tym, który wariant jest testowany czy zainstalowany w gotowych zestawach komputerowych. Dołożenie do tego kolejnego modelu na pewno nie pomoże odnaleźć się w temacie mniej obeznanym użytkownikom. Jeśli GeForce GTX 1060 z pamięciami GDDR5X oferować będzie wyższą wydajność od bazowego GTX 1060, NVIDIA mogłaby zastosować oznaczenie Ti zarezerwowane dla mocniejszych wersji kart z danej serii. Ciekawie, jak wypadnie ewentualne starcie nowej karty Zielonych z szykowanym przez AMD Radeonem RX 590. Czekamy na rozwój sytuacji…

Pokaż / Dodaj komentarze do: Gigabyte podobno szykuje kartę GeForce GTX 1060 z pamięciami GDDR5X

 0