Gigabyte potwierdza wsparcie dla Ryzenów AF (1. generacja) na płytach X570

Gigabyte potwierdza wsparcie dla Ryzenów AF (1. generacja) na płytach X570

Japoński oddział firmy Gigabyte potwierdził za pośrednictwem Twittera, że procesor Ryzen 5 1600 AF (w konsekwencji również Ryzen 3 1300 AF) jest kompatybilny z jej płytami głównymi z serii X570. Warto tutaj przypomnieć, że kiedy AMD wypuszczało na rynek chipset X570, producent wyraźnie zaznaczył, że wyposażone w niego płyty główne nie będą wspierać pierwszej generacji Ryzenów (Summit Ridge). W rzeczywistości okazywało się jednak, że niektóre modele radziły sobie bez problemów z tymi CPU (Ryzen 1000), ale praktycznie zawsze do samego końca było to niewiadomą i wiązało się z ryzykiem braku wsparcia. W jaki sposób Gigabyte udało się zatem obejść utrudnienia ze strony AMD? Odpowiedź stanowią same procesory, których obsługę potwierdzono na płytach X570 od Gigabyte.

Gigabyte potwierdził, że procesor Ryzen 5 1600 AF (w konsekwencji również Ryzen 3 1300 AF) jest kompatybilny z jej płytami głównymi z serii X570.

 

Test płyt głównych GIGABYTE X570 AORUS MASTER oraz MSI MEG X570 ACE

Pomimo faktu, że Ryzen 5 1600 AF i Ryzen 3 1300 AF oficjalnie należą do pierwszej generacji układów Ryzen, to jednak znacznie różnią się one od swoich standardowych braci bez dopisku AF na końcu. Oryginalne modele bazowały bowiem na architekturze Zen i były produkowane przez GlobalFoundries w 14 nm procesie technologicznym. CPU AF z kolei tak naprawdę oparte są o mikroarchitekturę Zen+ oraz 12 nm litografię. Tym samym, pod tym względem bliżej im do drugiej genracji Ryzenów (Pinnacle Ridge), które wykorzystywały taką samą kombinację. Tak więc, pomimo faktu, że AMD nie przyzna się do tego oficjalnie, Ryzen 5 1600 AF i Ryzen 3 1300 AF to tak naprawdę Ryzen 5 2600 i Ryzen 3 2300X, tyle tylko, że z obniżonymi taktowaniami.    

Tym samym, Ryzen 5 1600 AF i Ryzen 3 1300 AF choć nie są oficjalnie członkami rodziny Pinnacle Ridge, to spełniają wszystkie jej kryteria. AMD natomiast wciąż oficjalnie wspiera drugą generację na chipsecie X570, więc z technicznego punktu widzenia Gigabyte nie łamie zasad czerwonej ekipy. Co więcej, AMD na pewno zdaje sobie sprawę, że modele AF działają bez zarzutu na płytach X570 i się na to godzi, ale z racji tego, że producent nie może zagwarantować, że procesory działać będą w tym przypadku bez żadnych problemów, to nie afiszuje się z tym publicznie. Przypominamy, że ostatnio AMD zdradziło, że chipset B550 wspierać będzie tylko trzecią i czwartą generację Ryzenów. Tym samym, nie zapewni obsługi modeli AF ani CPU Pinnacle Ridge.    

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Gigabyte potwierdza wsparcie dla Ryzenów AF (1. generacja) na płytach X570

 0