Gigabyte szykuje całą kolekcję płyt głównych z chipsetem B550 pod Ryzeny

Gigabyte szykuje całą kolekcję płyt głównych z chipsetem B550 pod Ryzeny

Niedawno pojawiły się pierwsze przecieki na temat zmierzających na rynek tańszych płyt głównych obsługujących interfejs PCIe 4.0. Te właśnie się potwierdzają, ponieważ wkrótce powinniśmy doczekać się premiery pierwszych tego typu produktów, a firma Gigabyte zarejestrowała już w Eurasian Economic Commission (EEC) kilka tego typu modeli wyposażonych w nowy chipset pod procesory AMD Ryzen, czyli B550. Lista zawiera sześć płyt głównych w ramach flagowej marki Aorus, a także kilka konstrukcji w ramach tańszych serii. Co prawda nie wiemy jeszcze, kiedy te MOBO trafią na rynek, ale przeważnie pojawienie się sprzętu w EEC zwiastuje jego rychły rynkowy debiut i zapewne tak też będzie i w tym przypadku. Zanim przejdziemy dalej, warto przypomnieć, że dotychczas jedynie drogie płyty główne X570 zapewniają wsparcie dla standardu PCIe 4.0.

Firma Gigabyte zarejestrowała już w Eurasian Economic Commission (EEC) kilka płyt głównych wyposażonych w nowy chipset pod procesory AMD Ryzen, czyli B550.

Test płyt głównych GIGABYTE X570 AORUS MASTER oraz MSI MEG X570 ACE

Nie da się ukryć, że kilka ostatnich lat było niezwykle udanych dla AMD, przynajmniej jeśli chodzi o rynek CPU. Wszystko za sprawą architektur Zen, które napędzają procesory Ryzen, pozwalając producentowi na pobicie Intela w kilka aspektach, takich jak liczba rdzeni, stosunek ceny do wydajności czy proces technologiczny, a ostatnio nawet w zakresie wdrażania nowych standardów takich jak PCIe 4.0. Płyty główne X570 są jednak drogie, a ich opłacalność jest wątpliwa i tu na ratunek przyjść ma nam właśnie chipset B550. Przypominamy, że PCIe 4.0 podwaja przepustowość względem PCIe 3.0 z 8 GT/s do 16 GT/s. W teorii przełożyć powinno się to na transfery rzędu 32 GB/s, przynosząc wymierne korzyści w dyskach SSD czy kartach graficznych (na razie jednak obie kategorie produktów nie robią należytego użytku z tej technologii).

Co trzeba mieć na uwadze, jeszcze nie uzyskaliśmy oficjalnego potwierdzenia, że płyty główne B550 oferować będą wsparcie dla PCIe4.0, ale biorąc pod uwagę, że chipset B550A widziano już w płytach wykorzystywanych w konstrukcjach OEM, gdzie obsługiwał ten standard, wydaje się, że i tu go nie zabraknie. Poniżej możecie zapoznać się z listą płyt głównych B550 szykowanych przez Gigabyte, gdzie prócz produktów z flagowej serii Aorus znajdziemy również modele Gaming (X).Warto też wspomnieć, że tajwański producent szykuje konstrukcje w formatach ATX, Micro-ATX i Mini-ITX, więc otrzymamy szeroki wybór, od standardowych MOBO, po niewielkie płyty, które zmieszczą się w bardzo kompaktowych komputerach.

 • B550 AORUS MASTER   
 • B550 AORUS ELITE
 • B550 AORUS PRO AC
 • B550I AORUS PRO AX
 • B550 AORUS PRO
 • B550M AORUS PRO
 • B550 GAMING X
 • B550M GAMING
 • B550M DS3H
 • B550M GAMING
 • B550M H
 • B550M S2H

Pokaż / Dodaj komentarze do: Gigabyte szykuje całą kolekcję płyt głównych z chipsetem B550 pod Ryzeny

 0