Gigabyte uaktywnia PCIe 4.0 na płytach głównych X470 i B450

Gigabyte uaktywnia PCIe 4.0 na płytach głównych X470 i B450

Przez ostatnie kilka tygodni producenci płyt głównych wypuszczają aktualizację BIOS ze wsparciem dla nadchodzących procesorów Ryzen 3000. Na taki ruch zdecydował się i Gigabyte, którego update zawiera jednak bardzo ciekawą funkcję, a mianowicie udostępnia obsługę interfejsu PCIe 4.0 w BIOS płyty X470 Aorus Gaming Wi-Fi 7. Oznacza to, że tajwański producent udostępni wsparcie dla tego standardu nie tylko na nowych płytach z chipsetem X570, ale i dotychczasowych modelach , choć oczywiście z pewnymi ograniczeniami. Co więcej, z ujawnionych informacji wynika, że tyczyć będzie się to nie tylko MOBO AM4 z serii X470, ale i B450. Warunkiem będzie jednak nie tylko aktualizacja BIOS, ale i sparowanie takiej płyty z nowym procesorem Ryzen 3000. Pojawienie się stosownej opcji w menu BIOS F40 (w opcjach konfiguracji slotów PCIe) od Gigabyte zweryfikowało już kilka źródeł, w tym ekipa Tom’s Hardware. Ta jest niedostępna w poprzedniej rewizji F3c.

Nowy update BIOS dla płyt głównych Gigabyte zawiera bardzo ciekawą funkcję, a mianowicie udostępnia obsługę interfejsu PCIe 4.0 w modelach X470 i B350.

Gigabyte uaktywnia PCIe 4.0 na płytach głównych X470 i B450

Producent jeszcze nie potwierdził oficjalnie, jakie modele otrzymają obsługę PCIe 4.0 i niewykluczone, że będą to płyty nie tylko z serii 400, ale i 300. Wiadomo jednak, że aby odblokować szybsze transfery potrzebować będziemy nowego procesora od AMD, gdyż dotychczasowe CPU operuje w ramach prędkości PCIe 3.0. Czerwoni wspierać będą oficjalnie PCIe 4.0 na kolejnej generacji płyt z serii 500, co pozwolić ma na wysyp nowych wysokowydajnych urządzeń, choćby w postaci szybszych dysków SSD. Niemniej jednak nowe Ryzeny zachowają wsteczną kompatybilność z gniazdem AM4 i tym samym będzie można je zainstalować na dotychczasowych płytach z chipsetami X370, X470, B350 i B450 (wsparcie dla serii A wciąż pozostaje niewiadomą). Od jakiegoś czasu wiadomo także, że w pewnych warunkach MOBO z PCIe 3.0 mogą obsłużyć szybszy sygnał PCIe 4.0, ale producenci płyt jak nie razie nie zdradzają szczegółów.   

AMD potwierdziło podczas CES 2019, że nie zamierza blokować takiej opcji i to od producentów zależeć będzie walidacja i kwalifikacja dotychczasowych płyt, które są w stanie obsłużyć nowszy standard. W wielu przypadkach zapewne jedynie pierwszy slot PCIe x16 będzie kompatybilny z PCIe 4.0, gdyż operuje on na liniach CPU PCI-Express, natomiast reszta slotów wciąż funkcjonować będzie w ramach PCH, które jest zgodne tylko z PCIe 3.0. Spodziewać można się więc obsługi pojedynczego portu M.2 w ramach PCIe 4.0, aczkolwiek mogą występować tu pewne różnice pomiędzy poszczególnymi modelami płyt głównych. Oczekiwać można także, że na wsparcie dla starszych MOBO zdecydują się także inni producenci, nie tylko Gigabyte, co jest niewątpliwie bardzo dobrą wiadomością dla samych użytkowników. Niestety nie wiemy jeszcze, kiedy Intel zdecyduje się na wsparcie dla PCie 4.0 w swoich konsumenckich produktach, co może utrudniać implementację i wykorzystanie tego standardu.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Gigabyte uaktywnia PCIe 4.0 na płytach głównych X470 i B450

 0