Gigabyte wprowadza RTX 3090 TURBO z chłodzeniem turbiną i znacznie mniejszym rozmiarem

Gigabyte wprowadza RTX 3090 TURBO z chłodzeniem turbiną i znacznie mniejszym rozmiarem

Jeśli chodzi o projekty kart graficznych wyposażonych w chłodzenie z turbiną, większość konsumentów ma  przeważnie skojarzenia z referencyjnymi kartami AMD. Co więcej, przeważnie każdy ma świadomość, że jeśli chodzi o wydajność chłodzenia i kulturę pracy, nie są to najlepsze dostępne rozwiązania do kontrolowania temperatury GPU. Mimo to Gigabyte oficjalnie potwierdził wprowadzenie na rynek GeForce RTX 3090 TURBO 24G z radiatorem owiewanym powietrzem dostarczanym przez zwykłą turbinę. Trzeba przyznać, że ten projekt jest niesamowicie zaskakujący i zdawać by się mogło bezsensowny, jednak przyświeca mu nieoczywisty cel.

Gigabyte GeForce RTX 3090 TURBO 24G zajmuje zdecydowanie mniej miejsca niż konkurencyjne karty z rozbudowanym chłodzeniem, dodatkowo będzie atrakcyjnym modelem dla fanów chłodzenia cieczą.

Biorąc pod uwagę, że Nvidia 3090 będzie wyjątkowo wydajna, a jednocześnie gorąca, od razu pojawia się pytanie, czy własny model Nvidii "Founders Edition'' faktycznie wymagał wykorzystania tak skomplikowanego (i drogiego) rozwiązania chłodzącego, skoro Gigabyte zdołał dostarczyć skuteczne(?) chłodzenie w postaci zwykłej suszarki? "Wcięta do wewnątrz konstrukcja osłony zapewnia miejsce dla wentylatora wlotowego nawet wtedy, gdy jest blisko sąsiedniej karty, umożliwiając większy przepływ powietrza i efektywne odprowadzanie ciepła w ograniczonej przestrzeni". Przewidujemy, że Gigabyte GeForce RTX 3090 TURBO 24G będzie tylko referencyjną kartą graficzną (innymi słowy, będzie miała takie same specyfikacje taktowania jak własne projekty Nvidii), kluczowym elementem tej karty graficznej może być jej rozmiar.

Wygląda na to, że Gigabyte GeForce RTX 3090 TURBO 24G wymaga to tylko 2 gniazd rozszerzeń PCI-E. Co jest znacząco mniejszą liczną w porównaniu z "Founders Edition" i większością innych projektów AIB, które zajmują 3 sloty dla kart rozszerzeń. Gigabyte mógł iść na kompromis i pogorszyć możliwości chłodzenia, aby zasadniczo uczynić tę kartę graficzną znacznie cieńszą. Jednak inną i bardziej prawdopodobną teorią jest jednak to, że Gigabyte miał na celu wyłącznie dostarczenie produktu rynek niestandardowych bloków chłodzenia cieczą. W końcu chłodzenie w formie turbiny powinno być dość tanie i nie szkoda się go pozbywać z karty, zastępując blokiem wodnym.

 
Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Gigabyte wprowadza RTX 3090 TURBO z chłodzeniem turbiną i znacznie mniejszym rozmiarem

 0