Gigabyte wypuszcza aktualizację BIOS pod serię Ryzen 9000

Gigabyte wypuszcza aktualizację BIOS pod serię Ryzen 9000

Już w tym miesiącu AMD powinno wydać procesory z serii Ryzen 9000. Na zbliżającą się premierę wskazują teraz działania firmy Gigabyte, która wypuszcza aktualizację BIOS dla swoich płyt głównych AM5. W uaktualnieniu znajduje się nowa wersja AGESA przynoszą optymalizację wydajności dla układów Ryzen 9000.

 

Wygląda na to, że firma Gigabyte rozpoczęła swoje przygotowania do premiery najnowszej generacji desktopowych procesorów AMD. Jeśli przecieki okażą się być prawdziwe to seria Ryzen 9000 pojawi się oficjalnie już 31 lipca. Początkowo w jej ramach zobaczyć mamy 4 modele: Ryzen 9 9950X, Ryzen 9 9900X, Ryzen 7 9700X i Ryzen 5 9600X. We wrześniu natomiast do sklepów powinny zostać wprowadzone układy Ryzen 9000X3D, czyli z pamięcią 3D V-Cache.

W opisie uaktualnienia możemy przeczytać, że firmware ten wprowadza optymalizację wydajności dla procesorów z serii Ryzen 9000.

Zdaje się, że informacje o debiucie nowych Ryzenów już pod koniec lipca są prawdziwe. Wskazują na to działania Gigabyte'a. Ten producent sprzętu zaczął wypuszczać aktualizację BIOS dla swoich płyt głównych AM5, która wprowadza nowe wydanie firmware o nazwie AGESA. Dokładniej mówią AGESA aktualizowana jest do wersji 1.2.0.0a. W opisie uaktualnienia możemy przeczytać, że firmware ten wprowadza optymalizację wydajności dla procesorów z serii Ryzen 9000. Procesory Zen 5 muszą być więc naprawdę blisko.

Co do szczegółów aktualizacji AGESA to nie wiemy jakie dokładnie zmiany zaszły. Jak zostało wspomniane, Gigabyte informuje jedynie o optymalizacji wydajności. Jeśli chodzi o inne ulepszenia to na razie nic nie wiemy. Wygląda też na to, że Gigabyte jest jak na razie jedynym producentem płyt głównych, który wydał już BIOS z AGESA 1.2.0.0a. Podobne uaktualnienia powinny jednak niedługo wypuścić także inne firmy, jak MSI, ASUS czy ASRock.

Jak już wiemy, seria Ryzen 9000 będzie kompatybilna z istniejącymi płytami głównymi na chipsetach z serii 600. AMD planuje jednak wydać nowe chipsety. Po dwóch miesiącach od premiery Ryzen 9000 pojawić mają się płyty bazujące na chipsetach X870 oraz X870E. Tego rodzaju konstrukcje standardowo będą posiadały złącza USB4 oraz PCIe 5.0. Zaoferują także ulepszoną obsługę pamięci DDR5, w tym szybsze profile AMD EXPO.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Gigabyte wypuszcza aktualizację BIOS pod serię Ryzen 9000

 0