Gigabyte z nowym rekordem prędkości pamięci RAM

Gigabyte z nowym rekordem prędkości pamięci RAM

Ekstremalni overclockerzy mają ostatnimi czasy ręce pełne roboty, a to za sprawą nowych generacji sprzętu. Tym razem specjaliści od OC z Gigabyte postanowili wycisnąć wszystkie soki z pamięci RAM DDR5 i udało im się wykręcić takie moduły do przeszło 11 000 Mb/s.

Walka o osiągnięcie najwyższej prędkości pamięci na platformie Intel Z790 trwa w najlepsze, a najnowsze osiągnięcie w tym zakresie na pewno jej nie kończy. Poprzedni rekord został ustanowiony na płycie głównej ASUS ROG Z790 APEX, ale overclocker Gigabyte, HiCookie z Tajwanu, postanowił udowodnić, że stać go na więcej. 

Aby osiągnąć tę rekordową prędkość pamięci DDR5, overclocker zastosował chłodzenie ciekłym azotem i podkręcił pojedynczy moduł pamięci do 11136 MHz.

Gigabyte z nowym rekordem prędkości pamięci RAM

Znany specjalista od ekstremalnego OC posłużył się w tym celu płytą główną Gigabyte Z790 AORUS Tachyon, która ma konstrukcję dual-DIMM i została specjalnie zaprojektowana do ekstremalnego podkręcania pamięci i procesora. Sparowano ją z procesorem Intel Core i9-13900K, ale najważniejszym elementem była pamięć i w tym przypadku HiCookie sięgnął po moduły AORUS DDR5-8333 o konkretnym numerze seryjnym „ARS32G83D5”. To jedne z najlepszych pamięci, jakie można kupić.

Aby osiągnąć tę rekordową prędkość pamięci DDR5, overclocker zastosował chłodzenie ciekłym azotem i podkręcił pojedynczy moduł pamięci do 11136 MHz (efektywny zegar 5567,5). To ponad 11 Gb/s przepustowości, a opóźnienia CAS zostały ustawione na 64-127-127-127-127-2. Nie ma informacji, czy użyto fabrycznego napięcia, czy też nieco je podniesiono, ale ten drugi scenariusz wydaje się najbardziej prawdopodobny. Walidację można znaleźć w serwisie HWBOT i CPU-Z.

Gigabyte z nowym rekordem prędkości pamięci RAM

Wygląda na to, że dzięki umiejętnościom overclockerów bardzo szybko zbliżamy się do maksymalnych prędkości DDR5-12600 dla standardu DDR5. Ostatnio pisaliśmy o zapowiedziach modułów DDR5, które fabrycznie będą oferować do 8000/9000 Mb/s, jednak zapewne będą ekstremalnie drogie i trzeba będzie poczekać, aż standard dojrzeje i ceny ustabilizują się na normalnych poziomach. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Gigabyte z nowym rekordem prędkości pamięci RAM

 0