GlobalFoundries oskraża IBM o podbieranie pracowników i przekazywanie poufnych informacji Intelowi

GlobalFoundries oskraża IBM o podbieranie pracowników i przekazywanie poufnych informacji Intelowi

GlobalFoundries (GF) poinformowało, że pozwało firmę IBM za ujawnienie tajemnic handlowych związanych ze wspólnie opracowanymi technologiami chipów Intelowi i japońskiemu konsorcjum Rapidus. W pozwie zarzuca się również IBM aktywnie podbieranie inżynierów GF, odlewnia domaga się zadośćuczynienia, odszkodowania karnego, nakazu zapobieżenia dalszym niezatwierdzonym ujawnieniom tajemnic handlowych oraz nakazu zaprzestania niewłaściwych praktyk rekrutacyjnych.

GlobalFoundries twierdzi, że IBM nielegalnie ujawnił ich zastrzeżoną własność intelektualną i tajemnice handlowe, które uzyskał po przejęciu działu mikroelektroniki IBM w 2015 r. W pozwie stwierdzono, że najwyższe kierownictwo IBM przedstawiło Intelowi i Rapidus propozycję współpracy w oparciu o technologię opracowywaną przez kilka dziesięcioleci na podstawie badań przeprowadzonych w kompleksie nanotechnologiczny Albany należacym do GF. Jednak GlobalFoundries uważa, że ta ​​własność intelektualna należy do nich, nawet po przejęciu przez IBM działu zajmującego się mikroelektroniką.

GlobalFoundries twierdzi, że IBM nielegalnie ujawnił ich zastrzeżoną własność intelektualną i tajemnice handlowe Intelowi i Rapidus.

GlobalFoundries pozywa IBM. W tle Intel i Rapidus

IBM współpracuje obecnie z japońskim konsorcjum Rapidus w ramach jego 2 nm procesu produkcyjnego oraz z Intelem nad różnymi technologiami związanymi z półprzewodnikami w ramach partnerstwa ogłoszonego w 2021 r. Technologie produkcyjne opracowywane obecnie przez Intela i Rapidus opierają się na tranzystorach GAA (gate-all-around). Ten typ tranzystora był od lat badany przez różnych specjalistów z Albany NanoTech Complex.

IBM

Nie jest jasne, co dokładnie IBM miał ujawnić Intelowi i Rapidusowi w ramach ich współpracy, ale jest prawdopodobne, że przynajmniej część własności intelektualnej, którą mogła trafić w ręce tych firm, pochodziła z badań działu mikroelektroniki GF. Dlatego też GlobalFoundries twierdzi, że IBM niesprawiedliwie uzyskuje „potencjalnie setki milionów dolarów dochodu z licencji i inne korzyści”, udostępniając tę ​​własność intelektualną Intelowi i Rapidusowi. W rezultacie GlobalFoundries domaga się zadośćuczynienia i odszkodowania karnego.

IBM oskarżone o ujawnienia tajemnic i podbieranie pracowników

GlobalFoundries obawia się także, że IBM aktywnie poluje na ich inżynierów z fabryki Fab 8 i proces ten nasilił się w momencie ogłoszenia współpracy firmy z Rapidus w grudniu 2022 roku. GF chce żeby sąd zakończył te, jak uważa, nielegalne podbieranie pracowników. 

Przypominamy, że GlobalFoundries wycofało się z wyścigu o najbardziej zaawansowane litografie w 2018 roku. Niemniej jednak w pewnym momencie przedsiębiorstwo będzie zmuszone opracować swój proces poniżej 10 nm i produkcja układów scalonych z wykorzystaniem technologii GAA pomóc może zaspokoić potrzeby klientów. 

IBM odniosło się do tych oskarżeń, twierdząc, że są one bezpodstawne, a powód złożył skargę w celu uzyskania przewagi nad IBM w sporze prawnym dotyczącym nagłej zmiany harmonogramu działania GF w 2018 r. oraz nagłej niezdolności IBM do produkcji swoich procesorów w GF przy użyciu najnowocześniejszych technologii. 

„GlobalFoundries złożyło ten bezpodstawny pozew po tym, jak sąd odrzucił próbę oddalenia uzasadnionych roszczeń IBM dotyczących oszustwa i naruszenia warunków umowy” - czytamy w oświadczeniu IBM opublikowanym przez agencję Reuters. „Ich zarzuty są całkowicie bezpodstawne i jesteśmy przekonani, że sąd się z nimi zgodzi”.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: GlobalFoundries oskraża IBM o podbieranie pracowników i przekazywanie poufnych informacji Intelowi

 0