Globalna sprzedaż chipów w 2021 roku po raz pierwszy przekroczyła 500 mld USD

Globalna sprzedaż chipów w 2021 roku po raz pierwszy przekroczyła 500 mld USD

Od półtora roku borykamy się z niedoborem półprzewodników na rynku, co oczywiście ma przełożenie na braki sprzętu (w tym oczywiście kart graficznych), ale problem ten nie wynika z zahamowania produkcji, ale przede wszystkim ze zwiększonego popytu na chipy, co świetne pokazują dane za zeszły rok. 

Globalna sprzedaż chipów wzrosła o 25,1 procent w 2021 r., po raz pierwszy w historii przekraczając 500 miliardów dolarów rocznie, pomimo utrzymujących się niedoborów półprzewodników i problemów w łańcuchu dostaw. Gartner we wstępnym raporcie na temat światowego segmentu półprzewodników wyliczył, że obroty z ich sprzedaży w 2021 r. wyniosły 583,5 miliarda dolarów.

Andrew Norwood, wiceprezes ds. badań w firmie Gartner, powiedział, że silny popyt w połączeniu ze wzrostem cen logistyki i surowców spowodował wzrost średniej ceny sprzedaży półprzewodników, przyczyniając się w ten sposób do ogólnego wzrostu przychodów. „Rynek smartfonów 5G pomógł również zwiększyć przychody z półprzewodników, a produkcja jednostkowa wzrosła ponad dwukrotnie, osiągając 555 milionów w 2021 r., w porównaniu do 250 milionów w 2020 r.” – dodał Norwood.

Globalna sprzedaż chipów wzrosła o 25,1 procent w 2021 r., po raz pierwszy w historii przekraczając 500 miliardów dolarów rocznie.

Globalna sprzedaż chipów w 2021 roku po raz pierwszy przekroczyła 500 mld USD

Samsung zanotował szczególnie dobre wyniki w 2021 r., odzyskując pierwsze miejsce od Intela po raz pierwszy od 2018 r. Przychody Samsunga z tego segmentu w zeszłym roku wzrosły o 31,6 procent do 76 miliardów dolarów, podczas gdy Intel odnotował wzrost tylko o pół punktu procentowego do 73,1 miliarda dolarów. SK Hynix, Micron Technology i Qualcomm zamknęły pierwszą piątkę (w tej kolejności).

Gartner powiedział, że pamięć była najlepszą pod względem przychodów kategorią urządzeń w 2021 roku, ponieważ firmy zwiększyły liczbę serwerów, aby zaspokoić potrzeby w zakresie pracy zdalnej, nauki i rozrywki. W podkategorii pamięci najlepiej wypadły pamięci DRAM z rocznym wzrostem przychodów na poziomie 40,4 procent, dzięki serwerom i rosnącemu popytowi na komputery PC.

Co do tego, kiedy możemy spodziewać się powrotu rynków do normalności, analitycy przewidują, że nie nastąpi to wcześniej niż w drugiej połowie roku, a i to nie jest pewne. Firmy starają się zwiększać inwestycje w tym segmencie, aby spróbować zwiększyć produkcję, ale przyszłość pozostaje niepewna, choćby ze względu na postępującą pandemię, a inne dokuczliwe problemy, takie jak skalperzy i boty, nadal uprzykrzają życie sprzedawców i kupujących.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Globalna sprzedaż chipów w 2021 roku po raz pierwszy przekroczyła 500 mld USD

 0