Główny programista Bitcoin okradziony. Z portfela wyparowało 220 BTC

Główny programista Bitcoin okradziony. Z portfela wyparowało 220 BTC

Jeden z wieloletnich programistów systemu Bitcoina otrzymał na przełomie 2022 i 2023 roku bardzo nieprzyjemny prezent. Jego portfel kryptowalutowy został zhakowany i zniknęła większość kryptowaluty o wartości ok. 3,6 mln USD.

Programista Luke Dashjr, który od 2011 roku pracuje nad rozwojem ekosystemu kryptowaluty Bitcoin i z kryptowalutą związany jest od jej wczesnych początków, miał niezbyt udany początek nowego roku. Dashjr odkrył, że ktoś okradł jego portfel z kryptowalutami, przejmując 216,93 BTC, które dziś warte są 3,65 miliona dolarów. 1 stycznia napisał na Twitterze, że ktoś zdobył jego klucz PGP, co pozwoliło mu ukraść większość kryptowaluty gromadzonej na koncie.

Z portfela jednego z głównych programistów Bitcoin skradziono walutę o wartości 3,6 mln USD. Nie wszyscy jednak wierzą w kradzież...

Kradzieży dokonano za pośrednictwem 4 transakcji w Sylwestra. Niektórzy dopuszczają możliwość, że zdarzenie może być związane z włamaniem na jego serwer 17 listopada. Changpeng Zhao, CEO Binance, wyraził swoje poparcie dla programisty i zapewnił, że jeśli te środki przejdą przez ich system, zostaną zamrożone. „Przykro mi, że tak dużo tracisz. Poinformowałem nasz zespół bezpieczeństwa o monitorowaniu. Jeśli trafi to do nas, zamrozimy to. Jeśli jest coś jeszcze, w czym możemy pomóc, daj nam znać. Często mamy z tym do czynienia i utrzymujemy relacje z organami ścigania na całym świecie” – napisał.

Niektórzy jednak krytykują Dashjra, że nie potraktował listopadowego ataku wystarczająco poważnie i że nie pracował na komputerach z należytym uwzględnieniem bezpieczeństwa (ścisłe oddzielenie pracy i rzeczy osobistych). Inni idą nawet dalej i podejrzewają go o próbę uchylenia się od płacenia podatków, sugerując, że środki zniknęły w tajemniczy sposób tuż przed koniecznością złożenia deklaracji za miniony rok.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Główny programista Bitcoin okradziony. Z portfela wyparowało 220 BTC

 0