Gmail blokuje złośliwe wiadomości o koronawirusie

Gmail blokuje złośliwe wiadomości o koronawirusie

Pandemia koronawirusa to idealny temat dla niektórych grup do rozsiewania niesprawdzonych informacji o zagrożeniu i dlatego właśnie należy korzystać jedynie ze sprawdzonych źródeł. Jedną z form udostępniania nieprawdziwych, w tym często złośliwych rewelacji o COVID-19 są wiadomości e-mail. Gigant technologiczny Google potwierdził, że w ubiegłym tygodniu zablokował około miliona tego rodzaju tekstów rozsyłanych przy pomocy Gmaila. W oświadczeniu przyznano, że blokowanych jest 18 mln e-maili dziennie zawierających przykładowo linki przenoszące do stron ze złośliwym oprogramowaniem czy phishing związanych z koronawirusem. Jest to jednak tylko dodatek do 240 mln codziennych spamów traktujących o przytoczonym wirusie. Chociaż Google zapewnia, iż zablokował większość wiadomości, to mimo wszystko przestrzega użytkowników Gmaila przed przestępcami wykorzystującymi strach oraz niepewność użytkowników internetu, która spowodowana jest trwającą globalną pandemią.

Gmail blokuje 18 mln złośliwych wiadomości dziennie związanych z koronawirusem. To jednak tylko dodatek do 240 codziennych spamów traktujących o COVID-19.

Gmail blokuje złośliwe wiadomości o koronawirusie

Oszuści próbowali nabrać ludzi na różne sposoby m.in. podszywając się pod organizacje takie jak Światowa Organizacja Zdrowia czy służby medyczne chcąc wyłudzić pieniądze na wsparcie nieistniejących akcji pomagania potrzebującym. Oczywiście firma zaleca użytkownikom by nie pobierali podejrzanych plików, korzystali z wbudowanego podglądu dokumentów czy zgłaszali podejrzane e-maile. Liczba prób wyłudzenia informacji wzrosła w trakcie pandemii a Federalna Komisja Handlu potwierdziła otrzymanie 15 000 skarg dotyczących oszustw związanych z koronawirusem mających miejsce w 2020 roku. Hakerzy atakują także przedsiębiorstwa funkcjonujące zdalnie wyposażone w słabsze zabezpieczenia. Badacze ds. Cyberbezpieczeństwa w Proofpoint zauważyli historyczny wzrost liczby oszustw poprzez e-maile zawierające złośliwe informacje o COVID-19, które służą do kradzieży danych. W przypadku Google dobrze spisują się algorytmy producenta, lecz jak widzimy nawet one potrafią w iluś sytuacjach zawieść.

Dlatego tradycyjnie kluczowy okazuje się tutaj po prostu zdrowy rozsądek i niereagowanie na dziwne wiadomości, jakie do nas ewentualnie przyjdą. Chociaż w obecnej dobie koronawirusa może ciężko go zachować, to jednak należy pozostawać czujnym na wszelkie próby wyłudzenia informacji. Niestety COVID-19 to nadal ogromne światowe zagrożenie. W Polsce zdiagnozowano ponad 8,5 tysiąca przypadków zakażeń, z kolei zmarło przeszło 330 osób. Jest też dobra wiadomość, bo zgodnie z oficjalną informacją zdołano wyleczyć 981 chorych. Do walki z zagrożeniem przyłączają się nie tylko zwykli ludzie, ale również rozmaite przedsiębiorstwa m.in. w naszym kraju. W ostatnim czasie szpitale postanowił wesprzeć sklep x-kom dając sprzęt oraz akcesoria ochrony osobistej o wartości 400 tysięcy złotych.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Gmail blokuje złośliwe wiadomości o koronawirusie

 0