Google założy kaganiec na telefony z Androidem? Ta zmiana ci się nie spodoba

Google założy kaganiec na telefony z Androidem? Ta zmiana ci się nie spodoba

Przez nową wersję API Play Integrity system Android nie jest już tak otwarty i wolny. Okazuje się, że pewne aplikacje instalowane z innych źródeł i mające swój odpowiednik w Sklepie Play mogą nie działać. Zamiast prawidłowo uruchomić taką aplikację system przekieruje do jej wersji znajdującej się w Sklepie Play.

Jedną z ważniejszych przyczyn, dla których część użytkowników smartfonów woli urządzenia z Androidem zamiast iPhone’ów jest otwartość systemu z zielonym robotem. I chociaż w ostatnim czasie również Apple otwiera iOS-a to jest to raczej podyktowane wymaganiami Unii Europejskiej, a nie ich rzeczywistymi chęciami.

Niestety sideloading na Androidzie zdaje się być teraz blokowany przez samo Google, a konkretniej przez nową wersję API Play Integrity.

Jedną z zalet otwartości Androida jest możliwość pobierania oraz instalacji aplikacji z różnych źródeł. To tzw. "sideloading". Smartfony z systemem operacyjnym od Google nie są skazane wyłącznie na Sklep Play. Użytkownicy, którzy decydują się na ściąganie aplikacji z innych, nieoficjalnych źródeł muszą jednak liczyć się z ryzykiem jakie to ze sobą niesie. Samsung na przykład automatycznie włącza w swoich urządzeniach funkcję blokowania aplikacji z nieznanych źródeł, jednak daje również możliwość jej wyłączenia. To dobra metoda, bo mniej obeznanym osobom zapewnia bezpieczeństwo, a ci którzy będą chcieli pobrać aplikację z nieznanego źródła nie są ograniczani.

Niestety sideloading na Androidzie zdaje się być teraz blokowany przez samo Google, a konkretniej przez nową wersję API Play Integrity. Jak podaje źródło deweloperzy mogą teraz w każdym momencie wywołać API, aby otrzymać "werdykt uczciwości". Pozwala to na uniemożliwienie użytkownikom korzystania z aplikacji.

Koniec działania aplikacji z sideloadingu?

Za sprawą najnowszej aktualizacji API możliwe jest wykrycie czy dana aplikacja pochodzi z sideloadingu, a nie ze Sklepu Play. Jeśli tak jest to przy uruchamianiu takiej aplikacji użytkownikowi zostanie pokazany komunikat, aby pobrał oryginalną wersję ze Sklepu Play. Dodatkowo po naciśnięciu znajdującego się pod spodem przycisku zostanie przekierowany na stronę z tą aplikacją w Sklepie Play. Ponieważ aplikacja jest już tak czy inaczej zainstalowana na urządzeniu to w Sklepie Play pojawią się dwa przyciski. Jeden do odinstalowania i drugi do instalacji oryginalnej wersji, która w rzeczywistości również odinstaluje wersję z sideloadingu.

Nowe API poprawia bezpieczeństwo zwykłych użytkowników, jednak może być prawdziwym utrapieniem dla bardziej zaawansowanych osób, które lubią modyfikować oprogramowanie na swoich urządzeniach.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Google założy kaganiec na telefony z Androidem? Ta zmiana ci się nie spodoba

 0