Google chce dłużej i uważniej sprawdzać aplikacje zgłaszane do sklepu Play

Google chce dłużej i uważniej sprawdzać aplikacje zgłaszane do sklepu Play

Google Play to bez wątpienia jedna z ważniejszych platform obecnych na Androida. Zważywszy na fakt, iż sklep pozostaje domyślnie dostępny na urządzeniach z zainstalowanym systemem amerykańskiego giganta to dla większości osób staje się on źródłem pozyskiwania programów na smartfony. Google ponosi więc niemałą odpowiedzialność za zapewnienie odpowiedniego bezpieczeństwa społeczności przy jednoczesnym nieograniczaniu możliwości twórców w zakresie publikacji ich produktów. Niestety z popularności Google Play sprawę zdają sobie również oszuści, którym mimo stosowania coraz lepszych zabezpieczeń udaje się jakoś zamieszczać szkodliwe aplikacje. Warto wspomnieć, że tylko w ostatnim czasie Google usunęło 85 fałszywych programów fotograficznych, edytorów zdjęć czy gier, które ściągnęło aż 8 milionów ludzi. Firma jednak nie chce udawać, że ów problem nie istnieje i zamierza z nim możliwie najskuteczniej walczyć.

Google informuje wybrane grupy deweloperów, że proces weryfikacji ich aplikacji, które zamierzają udostępnić w sklepie Play może się wydłużyć ze względów bezpieczeństwa.

Google chce dłużej i uważniej sprawdzać aplikacje zgłaszane do sklepu Play

Zgodnie z informacjami podawanymi przez Choice of Games LLC znanego z tworzenia interaktywnych gier tekstowych doszło do zmian w procesie analizowania nowych aplikacji, jakie mają pojawić się w Google Play. Dodano bowiem specjalny baner, który na ten moment jest widoczny jedynie przez część deweloperów i informuje, iż cały proces sprawdzenia oprogramowania będzie przebiegał dłużej niż zazwyczaj wynosząc minimum trzy dni, a dodatkowo będzie także bardziej szczegółowy niż wcześniej. Należy wspomnieć, iż według przedstawiciela amerykańskiej firmy, jeśli dany autor cieszy się dobrą opinią to w jego przypadku proces weryfikacji może przebiegać szybciej. Google zapewnia też, że chce zrównoważyć czas weryfikacji przy jednoczesnym zagwarantowaniu bezpieczeństwa użytkownikom sklepu.

Choice of Games LLC zauważa jednak, że przytoczony baner pojawia się dopiero po zgłoszeniu aplikacji, więc w praktyce może negatywnie wpłynąć na autorów planujących opublikować program w wybranym terminie. Teoretycznie sam proces obejmuje wybranych deweloperów, chociaż w internecie nie brakuje głosów, iż zmiany dotknęły zdecydowaną większość programistów. Tak czy inaczej, dobrze, że Google działa w temacie poprawy naszego bezpieczeństwa, aczkolwiek dużą rolę odgrywa tutaj także zwykła ostrożność ze strony użytkowników. Najlepiej jest pobierać wyłącznie sprawdzone, a nie podejrzane oprogramowanie.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Google chce dłużej i uważniej sprawdzać aplikacje zgłaszane do sklepu Play

 0