Google chce uśmiercić jedną z funkcji dostępnych w Androidzie

Google chce uśmiercić jedną z funkcji dostępnych w Androidzie

Odblokowywanie smartfona za pomocą głosu to funkcja dostępna w mobilnym systemie Android już od paru lat. Odpowiadający za to Voice Match zniknął jednak z najnowszych urządzeń Google - Pixel 3 i Pixel 3 XL. Co ciekawe, teraz okazuje się, że popularny producent planuje uniemożliwić całkowite odblokowanie smartfona przy pomocy zintegrowanej z Asystentem Google funkcji Voice Match i to we wszystkich urządzeniach wyposażonych w Androida, a to z uwagi na niski poziom bezpieczeństwa. Jakie zagrożenie według Amerykanów niesie za sobą Voice Match? Otóż dość oczywiste, mianowicie podobny lub nagrany przez zewnętrzne urządzenie głos właściciela smartfona umożliwia potencjalnemu złodziejowi pełen dostęp do danego telefonu. Obecne w Pixel 3 narzędzie po nauczeniu się głosu użytkownika pozwala wyświetlić tylko spersonalizowane wyniki na ekranie blokady np. listę kontaktów, kalendarz, a także przesłane wiadomości email, z kolei pełny dostęp do smartfona uzyskamy wyłącznie po podaniu hasła lub odblokowaniu go dzięki odciskowi palca. 

Google chce uniemożliwić pełne odblokowywanie smartfona przy pomocy głosu z powodu niskiego poziomu bezpieczeństwa.

Google chce uśmiercić jedną z funkcji dostępnych w Androidzie

Takie narzędzie powinno zawitać też do innych urządzeń. Co ciekawe, ekipa portalu 9to5Google zbadała kod najnowszej wersji aplikacji Google, która zawiera komunikat twierdzący, jakoby opcja odblokowywania głosowego była mało bezpieczna. Nic więc dziwnego, że brak obecności Voice Match w smartfonach Google czy wspomniana powyżej informacja podsyciły spekulacje odnośnie skasowania tejże funkcji we wszystkich dostępnych telefonach z Androidem. Pamiętajmy jednak, że wydanie oznaczone numerem 8.39 nie wprowadza żadnych kluczowych zmian w działaniu aplikacji, zawiera wyłącznie zaszytą w kodzie wiadomość. Z drugiej strony stosowna zmiana może być wydana przez amerykańskiego giganta dosłownie w każdym momencie po stronie serwera lub w ramach następnej aktualizacji. 

Ciężko jednoznacznie ocenić, czy uniemożliwienie pełnego głosowego odblokowywania smartfona byłoby odpowiednim krokiem ze strony Google, aczkolwiek jeżeli rzeczywiście stoją za tym względy naszego bezpieczeństwa, to jest to logiczna decyzja. Z drugiej strony pojawia się pytanie, czy blokada w postaci hasła bądź odcisku palca jest skuteczniejsza od funkcji Voice Match? Przecież cały czas powtarza się, że dla prawdziwego eksperta nie ma zabezpieczeń nie do ominięcia. Warto tu też przytoczyć przykład Apple, które zdecydowało się na nieco bardziej zaawansowaną metodę odblokowywania telefonu przy pomocy twarzy w aplikacji Face ID. 

Pokaż / Dodaj komentarze do: Google chce uśmiercić jedną z funkcji dostępnych w Androidzie

 0