Google chce zwiększyć bezpieczeństwo jazdy ograniczając dostęp do funkcji smarfona

Google chce zwiększyć bezpieczeństwo jazdy ograniczając dostęp do funkcji smarfona

Korzystanie ze smartfona w trakcie jazdy to groźna praktyka stosowana przez niemałą grupę kierowców. Urządzenie to jest więc jedną z przyczyn wypadków czy popełniania wykroczeń i walczyć z tym postanowiło Google, co sugeruje opracowany przez firmę patent. Opisywana funkcja ma za zadanie znacząco ograniczyć możliwość korzystania z telefonu, jeżeli jego właściciel prowadzi pojazd i jak podaje serwis Autoevolution całość polega na określeniu faktu czy dany użytkownik kieruje w danym momencie samochodem. Jeśli tak to wówczas na ekranie wyświetlony zostanie komunikat „Wstrzymano dla bezpieczeństwa”, natomiast interakcja ze sprzętem byłaby znacząco ograniczona. Raczej wątpliwe, żeby system zablokował wszystkie opcje telefonu w tym kluczowe takie jak wykonywanie połączeń czy nawet odpisywanie na wiadomości, aczkolwiek w ostatnim przypadku interakcja najpewniej byłaby głosowa.

Nowy patent Google zakłada, że Android blokowałby niektóre funkcje smartfona podczas jazdy.

Google chce zwiększyć bezpieczeństwo jazdy ograniczając dostęp do funkcji smarfona

Nie zablokowano by także dostępu do Map Google, co podczas podróży odgrywa ważną rolę. Nie wyklucza się mimo wszystko nałożenia całkowitej blokady z opcją jej łatwego zdjęcia np. poprzez podanie kodu. Jak Android kontrolował by to, czy właściciel smartfona kieruje pojazdem? Wprawdzie nie znamy dokładniejszych detali, ale z dokumentacji wiemy, iż opierałby się na danych z czujników. Oczywiście to tylko patent więc nie oznacza, że ostatecznie trafi do Androida, choć nie jest to wykluczone i z pewnością do pewnego stopnia poprawiłoby bezpieczeństwo w trakcie jazdy. Warto wspomnieć, że aplikacja dedykowana kierowcom Android Auto doczekała się aktualizacji do wersji 5.8. Zgodnie z dostępną informacją oprogramowanie umożliwi zmianę tapety w menu głównym na ekranie w samochodzie.

Jakiś czas temu w kodzie aplikacji doszukano się wzmianki o pracach nad skrótami do powtarzalnych akcji Asystenta Google. Dzięki temu da się tworzyć skróty do powtarzalnych komend, które następnie wywołamy z głównego menu Android Auto. Niestety program nie ustrzegł się błędów, a jednym z ważniejszych jest lektor mylący języki odczytujący komendy w innym języku niż ten wybrany w ustawieniach. Mimo tego Android Auto to całkiem popularne narzędzie sprawdzające się podczas jazdy, dzięki któremu m.in. wyświetlimy powiadomienia SMS czy wiadomości z komunikatorów.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Google chce zwiększyć bezpieczeństwo jazdy ograniczając dostęp do funkcji smarfona

 0