Google Chrome 71 ochroni nas przed podejrzanymi płatnościami

Google Chrome 71 ochroni nas przed podejrzanymi płatnościami

Chrome 71 przyniesie kilka ciekawych nowości, a jedną z ważniejszych jest bez wątpienia poprawienie systemu odpowiadającego za blokadę niechcianych i często szkodliwych dla użytkowników przeglądarki reklam wyświetlanych na stronach. Tak jak informowaliśmy ostatnio, obecnie narzędzie trapi spora nieskuteczność w blokowaniu różnego rodzaju banerów, ale jak zaznaczyło Google, właśnie w Chrome 71 ma się to zmienić, a finalnie przeglądarka powinna przyblokować wszystkie zbędne reklamy. Warto tu jednak zaznaczyć, że całość nie działa na identycznej zasadzie, jak w przypadku np. AdBlocka, bo blokowane są jedynie banery, które znalazły się na celowniku Google, a nie bezpośrednio naszym. Co więcej, okazuje się, że to nie jedyna praktyczna nowinka, jaka pojawi się w nadchodzącym Chrome 71.

Począwszy od Chrome 71 Google będzie nas ostrzegać przed banerami zachęcającymi do podania numeru telefonu i wykupienia płatnej usługi.

Google Chrome 71 ochroni nas przed podejrzanymi płatnościami

Począwszy od grudniowego wydania, popularna przeglądarka wyświetli komunikat ostrzegający użytkowników przed przypadkową rejestracją w różnego rodzaju płatnych subskrypcjach. Nowe narzędzie będzie analizować strony i w razie wykrycia zagrożenia ostrzeże nas przed witryną próbującą obciążyć nasz rachunek telefoniczny w ramach płatnej subskrypcji. Jak wiemy, tego rodzaju stron jest cała masa, a sprowadza się to do konieczności podania numeru telefonu, by później obciążyć nasze konto znacznymi kosztami i w większości przypadków tzw. SMS Premium są zwykłym oszustwem, którego stajemy się ofiarami. Google twierdzi, że każdego miesiąca strony próbują w ten sposób naciągnąć miliony ludzi na całym świecie. W ramach nowej reguły witryny zostaną poproszone o podanie informacji rozliczeniowych, w tym wysokości opłaty widocznych dla użytkowników. Jeżeli odmówią, Google wyświetli stosowny komunikat o ewentualnym ryzyku.

Oczywiście kluczowy jest tutaj zdrowy rozsądek osób korzystających z sieci, aczkolwiek jak wiemy ludzka naiwność nie jest niczym zaskakującym, a dodatkowo z sieci korzystają także młodsi użytkownicy, którzy w zamian za dostęp do usług są gotowi podać numer telefonu, swój lub rodziców, narażając się tym samym na rozmaite opłaty. Dobrze więc, że Google bierze się za oszustów i stara się nas w jakiś sposób przed nimi ochronić. Tak jak wspominaliśmy, komunikat będzie wyświetlany od Chrome w wersji 71, który pojawi się w ramach aktualizacji w przyszłym miesiącu.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Google Chrome 71 ochroni nas przed podejrzanymi płatnościami

 0