Google Chrome 91 przyspiesza o 23%

Google Chrome 91 przyspiesza o 23%

Google Chrome nie należy do demonów prędkości i najpopularniejsza przeglądarka internetowa odstaje pod tym względem od konkurentów opartych także na silniku Chromium. Deweloperzy starają się jednak poprawić wydajność swojej aplikacji, wprowadzając odpowiednie rozwiązania. Tak jest w przypadku Chrome 91, który zgodnie z dostępną informacją jest o 23% szybszy od wcześniejszych wydań. Odpowiada za to nowy kompilator dla silnika JavaScript V8 przynoszący poprawę szczególnie w przypadku układów Apple M1. Producent twierdzi, że wypracował kompromis między uruchamianiem przeglądarki a przyspieszeniem jej działania. Dodatkowo program doczeka się optymalizacji, dzięki czemu nie będzie wpływać na procesor tak jak dawniej.

Google Chrome 91 działa o 23% szybciej co odczują szczególnie użytkownicy urządzeń z układami Apple M1.

Google Chrome 91 przyspiesza o 23%

Dojdzie do tego mniejsze zużycie pamięci RAM, czyli ogromna bolączka dla użytkowników Chrome. Dobrze, że firma reaguje na krytykę dotyczącą wydajności swojej przeglądarki. Dzięki wprowadzonym rozwiązaniom już Chrome 89 zwolnił nasze zasoby o 23% jeśli chodzi o Windowsa, renderowania 8% oraz karty graficznej o 3%. Nowy alokator pamięci pozytywnie wpłynął z kolei na optymalizację zarządzania zasobami. Freeze-Dried Tabs czyli funkcja przechowywania w pamięci otwartych kart doprowadziła do lepszego działania oprogramowania na systemie mobilnym Android. Tymczasem w Chrome 91 usprawnienia doczeka się schowek i przestanie być konieczne przeciąganie plików z eksploratora do aplikacji. Wystarczy tylko użycie skrótów klawiszowych odpowiedzialnych za kopiowanie oraz wklejanie. Odświeżania doczeka się ponadto interfejs odpowiedzialny za wyświetlanie formularzy w wersji mobilnej.

Google przygotowało coś także dla programistów. Nowe API pozwoli na migrację aplikacji Chrome do wersji przeglądarkowych bez wpływu na ich działanie. Dodano również obsługę stylów CSS @counter czy wsparcie dla modułów JSON. Chrome pozostaje najpopularniejszą przeglądarką internetową na świecie i według danych NetMarketShare posiada 69,51% udziałów w rynku, natomiast drugi w tej stawce Microsoft Edge może liczyć na 11,57% udziałów.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Google Chrome 91 przyspiesza o 23%

 0