Google Chrome z funkcją, dzięki której przeglądarka będzie wykorzystywać mniej pamięci

Google Chrome z funkcją, dzięki której przeglądarka będzie wykorzystywać mniej pamięci

Google Chrome to program, który ma wysokie zapotrzebowanie na pamięć RAM. Mimo stosowania różnych usprawnień przez Google nadal niewiele się w tej kwestii zmieniło. Teraz producent ponownie działa nad rozwiązaniem mającym sprawić, że jego przeglądarka internetowa nie będzie tak zasobożerna. Cóż, może tym razem się uda.

Funkcja oszczędzania energii w Google Chrome będzie ulepszona, dzięki czemu w teorii przeglądarka internetowa zużyje mniej pamięci. Jak informuje serwis Windows Report Google zamierza osiągnąć ów cel za pomocą wprowadzonego w grudniu zeszłego roku Memory Saver i dodanej teraz funkcji Probabilistic mode, który będzie określać prawdopodobieństwo ponownego skorzystania z otwartych kart. Jeżeli program uzna, iż jest nikłe, wówczas zamknie daną stronę internetową. Na razie narzędzie istnieje w formie flagi i nie jest dostępne w publicznej wersji Chrome.

Google pracuje nad funkcją, która sprawi, że Chrome będzie wykorzystywał mniej pamięci.

Google Chrome z funkcją, dzięki której przeglądarka będzie wykorzystywać mniej pamięci

Opcja jest testowana w wydaniu Chrome 121 i można ją włączyć przechodząc do sekcji chrome:// flags ags, a następnie wyszukując Probabilistic mode. Dlaczego akurat Google chce postawić na pewną automatyzację w przypadku kart? Firma twierdzi, że w około 60% przypadków użytkownicy ponownie odwiedzają karty. W pozostałych przypadkach są otwarte i często zapomniane, więc Google wierzy, że ich nie tyle zamrożenie co po prostu zamknięcie zwolni pamięć i sprawi, iż aplikacja będzie zjadać mniej pamięci.

Należy pamiętać, że są to funkcje eksperymentalne przeznaczone do testów, więc nie ma żadnej gwarancji, że funkcja trafi do finalnego buildu Chrome. Cóż Google robi wiele, by Chrome nie obciążał aż tak pamięci urządzeń, aczkolwiek na razie na niewiele się to zdało. Może tym razem się powiedzie? Byłoby dobrze, ponieważ Chrome to najpopularniejsza przeglądarka internetowa na rynku, z której korzysta wiele osób, które narzekają na ten element.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Google Chrome z funkcją, dzięki której przeglądarka będzie wykorzystywać mniej pamięci

 0