Google Chrome z funkcją linkowania fragmentów stron i usprawnieniem w zakresie plików PDF

Google Chrome z funkcją linkowania fragmentów stron i usprawnieniem w zakresie plików PDF

Google dopiero co wprowadziło Chrome 90, a już planuje następne nowości, które trafią do najbliższej wersji przeglądarki lub w kolejnych. Jednym z nich jest opcja tworzenia linków tylko do konkretnych fragmentów tekstu w stronie internetowej. Działa to na takiej zasadzie, że po wybraniu przycisku "copy link to highlight" wygenerujemy link, który otworzy witrynę w wybranym przez nas punkcie. Jest już wprawdzie opracowane tego rodzaju oddzielne narzędzie - Google w ubiegłym roku wypuściło Link to Text Fragment dla swojej aplikacji, ale teraz opcja stałym jej elementem. Funkcja w pierwszej kolejności trafia na Chrome w wydaniu na komputery oraz Androida, a następnie pojawi się na iOS. Ponadto pojawi się usprawnienie dotyczące czytania i przeglądania plików PDF w postaci nowego paska bocznego, który ułatwi szybsze przechodzenie do kolejnych stron.

Google Chrome umożliwi generowanie linków wyłącznie do wybranego fragmentu strony internetowej.

Google Chrome z funkcją linkowania fragmentów stron i usprawnieniem w zakresie plików PDF

Oprócz tego zaimplementowany zostanie tryb prezentacji. Przeglądarka doczeka się też dalszych usprawnień w zakresie wydajności, która wciąż nie jest najlepszym punktem programu oraz otwierania/zamykania kart. Aktualnie w dystrybucji jest Chrome 90, które domyślnie korzysta z protokołu HTTPS. Jak twierdzi Google to najczęściej wykorzystywany protokół poprawiający prywatność i początkową szybkość ładowania stron internetowych. Oprócz tego przeglądarka blokuje port 554 dla serwerów HTTP, HTTPS lub FTP ze względów bezpieczeństwa, gdyż był wykorzystywany w kilku wektorach ataków. Dodatkowo przytoczone wydanie zawiera koder AV1 w wydaniu desktopowym dostosowanym według producenta do wideokonferencji, które za sprawą pandemii COVID-19 stały się jeszcze popularniejsze.

Google czyni również pewne starania, żeby poprawić wydajność przeglądarki. W Chrome 89 wprowadzono rozwiązania zmniejszające zapotrzebowanie przeglądarki na zasoby sprzętu, dzięki czemu ma ona funkcjonować szybciej. Poprawa różni się w zależności od tego, z jakiego systemu korzystamy, chociaż producent podaje, że może zwolnić 100 MB z każdej aktywnej karty. Za całość odpowiada nowy alokator pamięci PartiionAlloc. Miejmy nadzieję, że w przyszłości zapotrzebowanie na pamięć RAM będzie jeszcze mniejsze, choć dla niektórych to pewnie marzenie ściętej głowy.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Google Chrome z funkcją linkowania fragmentów stron i usprawnieniem w zakresie plików PDF

 0