Google i stan w USA pozwani za instalowanie "covid spyware" bez wiedzy użytkowników

Google i stan w USA pozwani za instalowanie "covid spyware" bez wiedzy użytkowników

Pozew zbiorowy został złożony przeciwko amerykańskiemu stanowi Massachusetts w związku z tym, co zdaniem powodów jest przypadkiem utajonej masowej inwigilacji prowadzonej za pomocą „Covid spyware” zainstalowanego na ponad milionie telefonów.

Pozew dotyczy zadośćuczynienia deklaratywnego, nakazu sądowego (próba prawnego zmuszenia oskarżonych do wypełnienia ich obowiązków) oraz odszkodowania nominalnego i została złożona 14 listopada 2022 r. przez organizację non-profit New Civil Liberties Alliance (NCLA). Jako oskarżonych wymienia Departament Zdrowia Publicznego stanu Massachusetts (DPH) i komisarz Margret Cooke. Sprawę rozpatrzy Sąd Okręgowy Stanów Zjednoczonych dla Dystryktu Massachusetts. Skarga składa się z dziewięciu zarzutów przeciwko DPH, powołując się na naruszenia praw Czwartej i Piątej Poprawki (ochrona przed bezprawnym przeszukaniem oraz prawa związane z postępowaniem karnym i cywilnym). Ponadto uważa się, że działania DPH / Google naruszyły artykuły X i XIV Deklaracji praw stanu Massachusetts. Według zgłoszenia DPH nawiązał współpracę z Google i przystąpił do instalowania oprogramowania szpiegującego na ponad milionie telefonów w trybie „automatycznej instalacji”, nie dając użytkownikom szansy na wyrażenie zgody na to działanie, a nawet nie informując ich o tym.

Departament Zdrowia Publicznego stanu Massachusetts wraz z Google zainstalowali oprogramowanie szpiegujące COVID bez wiedzy i zgody ponad miliona użytkowników telefonów z Androidem. Jeśli nawet ktoś odkrył i usunął apkę, instalowała się ona ponownie. 

Uzasadnieniem była walka z pandemią poprzez wprowadzenie aplikacji śledzącej Covid w sposób, który według NCLA narusza nie tylko konstytucję stanową, ale także amerykańską, potępiając ją jako bezczelne lekceważenie swobód obywatelskich, obok których nie można przejść obojętnie. Stwierdzono, że ten sposób bezprawnego śledzenia i inwigilacji ludzi oraz uzyskiwania dostępu do ich lokalizacji i kontaktów osobistych przez agencję rządową stanowi naruszenie prawa do prywatności i własności.

W pozwie Wright v. Massachusetts Department of Public Health i in. zarzuca się, że kontrowersyjna aplikacja śledziła i rejestrowała ruchy właścicieli telefonów i ich kontakty „bez ich zgody lub świadomości”.  Zgodnie z pozwem zbiorowym, w którym jako powodów wymieniono mieszkańców Massachusetts i użytkowników telefonów z systemem Android, DPH i Google zaczęły angażować się w ukrytą działalność w lipcu 2021 r. Zgłoszenie dalej wyjaśnia, w jaki sposób zachowywała się ukryta aplikacja, gdy została „automatycznie zainstalowana” bez zgody lub wiedzy właściciela urządzenia: nie pojawiała się się – jak w przypadku nowo zainstalowanych aplikacji na Androida – na jednym z ekranów głównych. Zamiast tego użytkownik mógł dowiedzieć się o jego istnieniu tylko wtedy, gdy zagłębił się w „ustawienia”: najpierw uzyskując do nich dostęp, a następnie przechodząc do funkcji „wyświetl wszystkie aplikacje”. Innymi słowy, powodowie twierdzą, że nie jest to coś, co robi typowy użytkownik zbyt często.

Co gorsze, nbawet gdyby użytkownik zadał sobie trud przejrzenia wszystkich zainstalowanych aplikacji i zdecydował się usunąć aplikację śledzącą Covid zainstalowaną we współpracy z Google – DPH w Massachusetts, zostanie ona zainstalowana ponownie. Wygląda na to, że początkowo DPH otwarcie oferowało aplikację mieszkańcom Massachusetts, a „kilku” zdecydowało się nawet ją zainstalować, wiedząc, co to jest i z czym się wiąże. Jednak brak powodzenia aplikacji najwyraźniej doprowadził do potajemnej instalacji na telefonach ponad miliona osób.

W komunikacie prasowym ogłaszającym pozew zbiorowy NCLA podkreśla znaczenie uzyskania zgody i upewnienia się, że aplikacje śledzące Covid są instalowane tylko dobrowolnie – jest „niezbędne w wolnym społeczeństwie”, nawet jeśli będzie to trudniejszy sposób, zauważył Sheng Li, radca prawny NCLA. Peggy Little z organizacji non-profit, która pełni funkcję starszego doradcy ds. sporów sądowych, zauważyła, że ​​Massachusetts DPH, jako agencja rządowa, jest prawnie ograniczona swoimi działaniami zarówno przez Konstytucję Stanów Zjednoczonych, jak i przepisy stanowe. Opisuje sytuację z potajemnie zainstalowaną aplikacją jako „atak na Androida”. Według adwokata – to nie tylko „wygląda jak dystopijne science fiction” – ale musi też zostać „szybko zakazane” przez sąd.

Kopię pozwu możecie przeczytać TUTAJ.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Google i stan w USA pozwani za instalowanie "covid spyware" bez wiedzy użytkowników

 0