Google nieuczciwie walczy z konkurencją? YouTube spowalnia ładowanie na Firefoxie

Google nieuczciwie walczy z konkurencją? YouTube spowalnia ładowanie na Firefoxie

W marcu tego roku pojawił się interesujący raport  dotyczący przeglądarek, w którym rosyjski Yandex stwierdził, że jego przeglądarka została celowo sabotowana przez sterowniki tak, aby powodować awarie nawet pięciokrotnie częściej i zużywać więcej pamięci w systemach z kartami graficznymi AMD lub ze zintegrowaną grafiką. Problem nie był związany z Chromium, ponieważ obejście pliku „chrome.exe” rozwiązałoby problem, ale wynikać miał z windowsowych sterowników AMD. 

Tego typu zarzuty pojawiają się w przestrzeni medialnej od czasu do czasu i nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ producenci przeglądarek zawsze toczą wojnę, próbując przebić się nawzajem, aby zyskać udział w rynku lub zwiększyć bazę użytkowników. Właśnie zdajemy się mieć do czynienia z kolejnym takim przypadkiem, ponieważ w Internecie pojawiło się kilka doniesień użytkowników, które sugerują, że YouTube jest celowo spowalniany w przeglądarce Firefox, na której ładuje się wolniej.

5-sekundowe opóźnienie podczas ładowania filmu z YouTube w przeglądarce Firefox znika, gdy YouTube zostaje oszukany, myśląc, że działa w przeglądarce Google Chrome.

Youtube has started to artificially slow down video load times if you use Firefox. Spoofing Chrome magically makes this problem go away.
byu/vk6_ inyoutube

Na pierwszy rzut oka, jeśli nasze połączenie internetowe działa prawidłowo, wydaje się, że problem może być związany między innymi z wydajnością i optymalizacją sprzętu w przeglądarce Firefox, być może słabą lub nieoptymalną obsługą akceleracji sprzętowej lub niewłaściwym wykorzystaniem dostępnych zasobów systemowe, w tym rdzeni procesora. Jednak użytkownicy odkryli, że problem — 5-sekundowe opóźnienie podczas ładowania filmu z YouTube w przeglądarce Firefox — znika, gdy YouTube zostaje oszukany, myśląc, że działa w przeglądarce Google Chrome przy użyciu przełącznika User Agent.

Użytkownik Reddita podpisujący się jako paintboth1234 sugeruje, że problem wynika z pięciosekundowego opóźnienia, które jest obecne w kodzie. Jak pisze:

Aby to bardziej wyjaśnić, jest to po prostu ten kod w linku do skryptu polimerowego (poniżej), który nie robi nic poza tym, że zmusza nas do czekania 5 s (5E3 = 5000 ms = 5 s). Możesz go łatwo wyszukać w https://www.youtube.com/s/desktop/96766c85/jsbin/desktop_polymer_enable_wil_icons.vflset/desktop_polymer_enable_wil_icons.js

setTimeout(function() {

    c();

    a.resolve(1)

 }, 5E3);

Najwyraźniej problem nie występuje, gdy używany jest uBlock Origin, więc jeśli denerwuje was pięciosekundowe ładowanie YouTube w przeglądarce Firefox i nie chcecie korzystać z obejścia przełącznikiem User Agent, zawsze możecie skorzystać ze starego dobrego blockera uBlock Origin (choć w takim przypadku, prosimy o dodanie nas do białej listy, bo ITHardware w dużej mierze funkcjonuje dzięki reklamom). 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Google nieuczciwie walczy z konkurencją? YouTube spowalnia ładowanie na Firefoxie

 0