Google oficjalnie kupuje Fitbit za 2,1 miliarda dolarów

Google oficjalnie kupuje Fitbit za 2,1 miliarda dolarów

Google ogłosiło dziś, że kupuje firmę Fitbit, zajmującą się produkcją urządzeń do śledzenia aktywności sportowej. Wartość przejęcia wynosi 2,1 miliarda dolarów . Ruch ten ma na celu pomóc Google w odświeżeniu ich systemu operacyjnego na smartwatche Wear OS,  który oparty jest na Androidzie i do tej pory pozostawał daleko w tyle za Apple Watch zarówno pod względem wygody użytkownika, jak i sprzedaży. Firma Fitbit została założona w 2007 roku z ambitnym planem "uczynienia wszystkich na świecie zdrowszymi" i pozostałą wierna swoim postanowieniom, częściowo dzięki dobrze zaprojektowanym sprzętom i oprogramowaniu przyjaznemu dla użytkownika. Firma sprzedała 13,9 miliona urządzeń Fitbit w 2018 roku i obecnie posiada udział w rynku produktów typu smartwatch wynoszący nieco poniżej procent.

Google kupuje firmę Fitbit, licząc, że dzięki przejęciu uda im się zaistnieć na rynku smartwatchy i innych urządzeń ubieralnych. Google od lat bezskutecznie próbuje się wybić w tym biznesie.

Google Wear OS od momentu wydania w 2014 roku ma problemy z zdobyciem odpowiedniej pozycji na rynku. Firma nie odniosła sukcesu w próbach podebrania jakiegokolwiek udziału w rynku zarówno Apple, jak i Samsunga, które posiadają odpowiednio 46,4% i 15,9% rynku. Próby Google obejmowały poważne zmiany interfejsu użytkownika, a nawet całkowity rebranding - wszystko to bezskutecznie. Wygląda na to, że Google zdecydowało, że najlepszym rozwiązaniem jest zakup firmy z ugruntowaną pozycją na rynku. Co więcej, przejmując Fitbit, Google nie będzie już musiało polegać na swoich partnerach, korzystając z ich oprogramowania, ale zamiast tego może "wprowadzić na rynek urządzenia ubieralne Made by Google". Ten ruch jest podobny sytuacji, gdy Google kupiło zespół projektantów HTC, pozwalając firmie projektować i produkować telefony z Androidem, a mianowicie linię Pixel.

Starszy wiceprezes ds. urządzeń i usług, Rick Osterloh podkreślił znaczenie prywatności i bezpieczeństwa dla swoich użytkowników, określając je jako "najważniejsze". Google, którego cała działalność opiera się na gromadzeniu danych użytkowników i przychodach z reklam, kładzie nacisk na fakt, że "My (Google) nigdy nikomu nie sprzedamy danych osobowych", najwyraźniej podążając śladami Apple i Fitbit, firm, które zyskał lojalność klientów  częściowo ze względu na ich podejście do prywatności użytkowników. Transakcja ma zostać sfinalizowana w 2020 roku i miejmy nadzieję, przyniesie ze sobą realnego konkurenta dla Apple Watch, który do tej pory dominował na rynku dzięki eleganckiemu wyglądowi i oprogramowaniu. Być może teraz, gdy Google będzie odpowiadać zarówno za sprzęt, jak i oprogramowanie, będzie w stanie osiągnąć podobny sukces.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Google oficjalnie kupuje Fitbit za 2,1 miliarda dolarów

 0