Google podobno pracuje nad przeglądarką internetową dla iOS

Google podobno pracuje nad przeglądarką internetową dla iOS

Google pracuje nad eksperymentalną przeglądarką internetową dla systemu mobilnego iOS. Będzie ona oparta na silniku Blink, który przygotowano w 2013 roku jako część projektu Chromium.

Nieoczekiwanie pojawiła się informacja jakoby zespół Google odpowiadający za Chromium usiadł do prac nad przeglądarką internetową zaprojektowaną z myślą o iOS. Aplikacja ma działać na silniku Blink zaprezentowanego w kwietniu 2013 roku jako część projektu Chromium stanowiącego fork komponent WebCore silnika WebKit. Warto tu zaznaczyć, iż Chrome na iOS posiada pod maską silnik renderujący WebKit od Apple. Firma z Cupertino wymaga, aby każda przeglądarka iOS używała WebKit, a jej wytyczne dotyczące programów iOS App Store stanowią: „Aplikacje przeglądające sieć muszą korzystać z odpowiedniej struktury WebKit i Javascript WebKit”.

Google podobno pracuje nad eksperymentalną przeglądarką internetową dla iOS korzystającą z Blink.

Google

Tak więc projekt Google, port content_shell iOS, nie byłby dozwolony na iOS, gdyby został przekształcony w przeglądarkę gotową do wydania. Jednak Google z jakiegoś powodu dąży do tego. Wprowadzenie nowej przeglądarki specjalnie dla systemu Apple z rozwiązaniem Google zaskakuje. Z drugiej strony zasady Apple od lat są drażliwym punktem wśród konkurencji i społeczności twórców stron internetowych. Krytycy argumentowali, że ograniczenia przeglądarki Apple Safari sprawiają, że aplikacje internetowe są mniej wydajne i mniej atrakcyjne.

Jednak w ostatnich latach Apple ugina się pod presją prawną wywieraną przez światowe organizacje. Przykładowo Narodowa Administracja Telekomunikacji i Informacji (NTIA) opublikowała raport wzywający do zmian w ekosystemie aplikacji mobilnych w celu promowania konkurencji. Raport NTIA odzwierciedla obawy zgłaszane przez inne organy regulacyjne, takie jak brytyjski Urząd ds. Konkurencji i Rynków oraz organy ds. konkurencji w Australii i Japonii. Co więcej, oczekuje się, że europejska ustawa o rynkach cyfrowych, która wejdzie w życie w przyszłym roku, zmusi Apple do zezwolenia na sklepy z aplikacjami innych firm i być może do zmiany wymagań dotyczących WebKit.

Google przygotowujące przeglądarkę internetową dla iOS w sytuacji, gdy ten system ma autorską aplikację w postaci Safari jest zaskakujące, ale czy niemożliwe? Na razie to tylko niepotwierdzone rewelacje, dlatego trzeba podchodzić do nich z dystansem, aczkolwiek taki scenariusz pozostaje jak najbardziej realny.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Google podobno pracuje nad przeglądarką internetową dla iOS

 0