Google powołuje App Defense Alliance do walki ze złośliwymi aplikacjami

Google powołuje App Defense Alliance do walki ze złośliwymi aplikacjami

Sklep Google Play oferuje wiele przydatnych aplikacji, aczkolwiek niestety wśród nich nie brakuje również szkodliwego oprogramowania, któremu mimo zabezpieczeń ze strony platformy udaje się jakoś przedostać. Badanie naukowców z University of Sydney i grupy Data61 z Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation (CSIRO) udostępnione kilka miesięcy temu wykazało, że w sklepie pojawiło się bardzo dużo podróbek popularnych programów. I żeby nie było zbyt kolorowo App Store również nie pozostaje w pełni bezpieczne czego idealnym przykładem jest odkrycie 17 złośliwych aplikacji, które obeszły zabezpieczenia Apple. Tutaj trzeba podkreślić, iż domyślnie nie posiadały one niebezpiecznego kodu, a odpowiednie elementy pobierały z zewnętrznego serwera dopiero po instalacji na urządzeniu.

Google nawiązało współpracę z ESET, Lookout orz Zimperium i w ramach App Defense Alliance zamierza walczyć ze złośliwymi aplikacjami.

Google powołuje App Defense Alliance do walki ze złośliwymi aplikacjami

Google nie udaje, że problem nie istnieje i stara się możliwie najskuteczniej eliminować wszelkie zagrożenie ze swojego sklepu. Ostatnio amerykański gigant nawiązał współpracę z firmami zajmującymi się bezpieczeństwem ESET, Lookout i Zimperium, które wchodzą w skład nowej grupy App Defense Alliance. W praktyce przedsiębiorstwo z Mountain View zamierza zintegrować narzędzie Google Play Protect z silnikami skanującymi wspomnianych firm co przyczyni się do jeszcze lepszej analizy udostępnianych na platformie programów. App Defense Alliance będzie starało się tym samym powstrzymać złośliwe oprogramowanie mogące czaić się w kolejce do publikacji. Google twierdzi, że systemy wykorzystają kombinację uczenia maszynowego oraz analizy statycznej.

Bez wątpienia nawiązanie współpracy w ramach App Defense Alliance jest teraz jak najbardziej potrzebne w celu zmniejszenia problemu z bezpieczeństwem trapiącym Google Play od dawna. Niedawno ekspert Lukas Stefanko w ramach badania wykrył 172 szkodliwe programy w sklepie Play z ponad 335 milionami pobrań. Z drugiej jednak strony należy mieć świadomość, że zagrożenia nie uda się całkowicie wyeliminować i tutaj też potrzebny jest zdrowy rozsądek osób instalujących aplikacje z jakiegokolwiek źródła.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Google powołuje App Defense Alliance do walki ze złośliwymi aplikacjami

 0