Google pracuje nad procesorem, który trafi do smartfonów Pixel 6

Google pracuje nad procesorem, który trafi do smartfonów Pixel 6

Czy Google dołączy do producentów mających własny procesor? Mówi się o tym od pewnego czasu, a teraz ujawniono kolejne informacje i wynika z nich, że układ trafiłby do telefonów z serii Pixel 6, które zadebiutują w 2021 roku. Tajemniczy SoC figuruje w dokumentacji jako Whitechapel pozostając częścią platformy Slider. Procesor o nazwie kodowej GS101 (skrót "GS" pochodzi od "Google Silicon") zostanie wykonany w 5 nm procesie technologicznym, z kolei raport wskazuje, że Google nad projektem pracuje razem z Samsungiem odpowiedzialnym za Exynosa. SoC ARM wyposażono w 8 rdzeni, ale na więcej detali odnośnie parametrów musimy jeszcze poczekać. Pytanie, czy Google ograniczy się do umieszczenia autorskich układów tylko w swoich urządzeniach lub podejmie się współpracy z innymi producentami urządzeń?

Google pracuje nad autorskim procesorem, który trafiłby do Pixeli 6.

Google pracuje nad procesorem, który trafi do smartfonów Pixel 6

Ciężko też ocenić czy Whitechapel będzie konkurować ze Sanpdragonem 888 lub mniej wydajnymi propozycjami Qualcomma, aczkolwiek XDA Developers wskazuje, iż pod względem wydajności GS10 dorówna przedstawicielom linii Snapdragon 7. Jeśli chodzi o Pixela 6, to aktualnie nie ma o nim zbyt wielu informacji. Wiadomo, że dostanie czytnik linii papilarnych umieszczony pod wyświetlaczem oraz technologię rozpoznawania twarzy, a przedni aparat do selfie zapewni nagrywanie wideo w rozdzielczości 4K. Dostaniemy również zestaw aparatów 64 Mpix + 20 Mpix. Nie zabraknie ponadto wsparcia dla 5G, Wi-Fi 6E czy Bluetooth. Pixel 6 i Pixel 6 XL zostaną zaprezentowane jesienią 2021 roku. Jeszcze wcześniej, bo w czerwcu czeka nas zapowiedź innego smartfona Google.

Chodzi o Pixel 5a 5G, który otrzyma dwa aparaty i czytnik linii papilarnych z tyłu obudowy. Aktualnie w sprzedaży znajdziemy Pixel 5. Posiada on Snapdragona 765G wspomaganego przez 8 GB pamięci RAM i 6-calowy panel OLED Full HD+ z odświeżaniem 90 Hz oraz baterię o pojemności 4080 mAh ze wsparciem dla bezprzewodowego ładowania. Do tego 12 Mpix + 16 Mpix kamery. Inną alternatywą jest Pixela 4a wyposażony w ten sam procesor, ale 6 GB RAM i 6,2-calowy wyświetlacz OLED Full HD. Pixela 5 kupimy za 3 799 złotych, natomiast Pixel 4a wyceniono na 2 699 zł.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Google pracuje nad procesorem, który trafi do smartfonów Pixel 6

 0