Google prezentuje Android P - poznajcie nowe funkcje

Google prezentuje Android P - poznajcie nowe funkcje

Wystartowało Google I/O i amerykański koncern pierwszego dnia konferencji dla deweloperów postanowił ujawnić więcej szczegółów na temat kolejnej dużej wersji swojego mobilnego systemu operacyjnego, znanej na chwilę obecną jako Android P.

Jedną z największych zmian wprowadzonych w tym OS jest nowy system nawigacji oparty na gestach. Ten wykorzystywać będzie owalny przycisk Home oraz pojawiający się w razie potrzeby Wstecz (ten nie jest wyświetlany na stronie startowej, ale kiedy np. otworzymy jakąś aplikację, otrzymamy go do dyspozycji). Przeciągnięcie w górę po przycisku Home da nam dla przykładu dostęp do trybu przeglądania, gdzie możemy przewijać aplikacje w pozycji horyzontalnej i ustawiać wybrane do multitaskingu, a kolejne przeciągnięcie w górę przeniesie nas do szuflady z "apkami". Pojawi się też nowy przycisk rotacji, który umieszczono na belce nawigacyjnej po prawej stronie i umożliwi nam on ustawienie dowolnej pozycji ekranu według preferencji. Kolejną ciekawą nowością jest Adaptive Battery, czyli funkcja korzystająca z maszynowego uczenia się do określenia, których aplikacji używamy najczęściej i z których z nich możemy korzystać w najbliższych godzinach. Pozwoli to ustawić priorytet baterii na te aplikacje, by inne nie zużywały cennych miliamperogodzin naszego akumulatora. Przełożyć ma się to ponadto na 30% redukcję zasobów CPU w wybudzaniu aplikacji.  

Jedną z największych zmian wprowadzonych w tym OS jest nowy system nawigacji oparty na gestach

Adaptive Brightness wykorzysta z kolei technologię maszynowego uczenia do ustawiania jasności. Działać ma to na podobnej zasadzie jak automatyczna jasność w smartfonach Samsunga i kiedy automatycznie ustawimy jasność ekranu, nasz wybór zostanie zapamiętany z uwzględnieniem konkretnych warunków świetlnych, ale i wykonywanych przez nas czynności, a następnie parametry te będą automatycznie stosowane w przyszłości w podobnych sytuacjach. Idąc dalej otrzymujemy Predicted Actions i choć poprzednia wersja Androida oferowała już wyróżnienie najczęściej używanych aplikacji, tym razem Google poszło o krok dalej, dodając predykcję akcji w samych "apkach". Tym samym wyróżniane będą nie tylko najczęściej używane programy, ale i otrzymamy sugestię co do czynności, jak rozpoczęcie programu treningowego w ramach aplikacji fitnessowej czy wznowienie ulubionej playlisty w Spotify po podłączeniu słuchawek.

Poza tym nowy Dashboard pokaże nam, ile czasu spędzamy w aplikacjach, jak wiele razy odblokowujemy nasz telefon czy ile powiadomień otrzymujemy. Deweloperzy będą mogli dostarczyć nam nawet więcej szczegółów na temat tego, co robimy w ramach ich aplikacji i np. YouTube może podawać całkowity czas jaki spędziliśmy na oglądaniu wideo. Możemy nawet ustawić licznik czasu na aplikację i po przekroczeniu limitu ta będzie niedostępna przez resztę dnia (przydatne szczególnie w przypadku dzieci). Nowy gest o nazwie Shush wprowadzi zaś telefon w tryb Nie Przeszkadzać po obróceniu go na stole. Tryb Wind Down automatycznie przełączy natomiast ekran na czarno-biały w momencie, kiedy nastąpi na czas na spanie. Android P udostępniono już w ramach publicznej bety i co ciekawe ta nie jest dostępna tylko dla smartfonów Pixel, ale i następujących modeli: Sony Xperia XZ2, Xiaomi Mi Mix 2S, Nokia 7 plus, Oppo R15 Pro, Vivo X21 i Essential Phone, a zaraz po premierze OnePlus 6 trafić ma także na ten telefon. Wszystkie szczegóły znajdziecie pod TYM adresem.  

Pokaż / Dodaj komentarze do: Google prezentuje Android P - poznajcie nowe funkcje

 0