Google rekrutuje pracowników Intela i Qualcomm, by tworzyć własne procesory

,
Google rekrutuje pracowników Intela i Qualcomm, by tworzyć własne procesory

Google zwiększa wysiłki, chcąc jak najszybciej opracować swoje własne układy, które będą napędzać ich smartfony oraz centra danych. Aby tego dokonać firma tworzy nowy oddział specjalistów w Bengaluru na południu Indii. Nowy zespół, w skład którego wchodzi obecnie przynajmniej 16 inżynierów oraz 4 rekruterów, ma wkrótce się powiększyć, co oznacza, że niemal wszyscy najwięksi gracze na rynku próbują się uniezależnić od tradycyjnego modelu dostaw procesorów. Google stara się pozyskać jak największą ilość specjalistów i już udało im się zatrudnić osoby związane dotąd z Intelem, NVIDIĄ oraz Qualcomm. Przez niemal dekadę Apple i Google powoli dostarczali na rynek coraz większą ilość chipów, zaczynając od Apple A4 dla iPhone'ów, a w ostatnich latach wliczając w to również dedykowane układy do grafiki oraz przetwarzania obrazów i sztucznej inteligencji. Prócz Google i Apple, podobną drogą podążają  Amazon, Facebook i Microsoft, skupiając się jednak niemal wyłącznie na procesorach dla AI.

Wielkie firmy chcą się uniezależnić od producentów układów scalonych.

Cała ta piątka chce się uniezależnić od dwóch największych producentów procesorów jakimi są Intel i Qualcomm, a takie działania poważnie zagrażają interesom niektórych najstarszych firm z Doliny Krzemowej. Z pewnością nie pomaga tu również fakt ciągle pogarszającej się relacji Apple - Qualcomm, która objawia się coraz to nowszymi pozwami sądowymi. Apple początkowo pozwał producenta chipów na początku 2017 roku, zarzucając firmie nieuczciwe praktyki monopolistyczne związane z opłatami, które były pobierane od producenta iPhone'ów za modemy - co jak wiadomo jest kluczowym elementem pozwalającym na dostęp do internetu w smartfonach. Qualcomm odpowiedział pozwem, co doprowadziło do agresywnej eskalacji konfliktu i całkowitym zarzuceniem współpracy. Apple przerzuciło się w ubiegłorocznych modelach na modemy Intela, jednak blokada sprzedaży tych smarfonów w niektórych rejonach sprawiła, że producent chce w ogóle zrezygnować z jakiejkolwiek współpracy z zewnętrznymi producentami i produkować modemy w swoich własnych fabrykach.

Obecnie pomimo korzystania z modemów Intela, które będą wykorzystywane (najprawdopodobniej) w pierwszych iPhone'ach 5G, Apple planuje odciąć się również od tego dostawcy, jak również zaprzestać wykorzystywania procesorów Intela w komputerach Mac. Procesory, które posłużą  do budowy najnowszej wersji Mac'ów  mają być już wyprodukowane całkowicie wewnętrznie. Wszystko wskazuje na to, że najwięksi producenci urządzeń i oprogramowania będą coraz bardziej uniezależniać się od producentów chipów. Dla Google, które mocno rozwinęło swój wachlarz urządzeń z gadżetami AI na czele, własne chipy to kluczowy element do ścisłej integracji sprzętu i oprogramowania, tak jak zrobiło to Apple w iPhone'ach. Póki co firma poszukuje jeszcze 13 osób do pracy w Indiach. Jeśli jednak wszystko pójdzie zgodnie z planem, to wkrótce pojawią się setki nowych ogłoszeń.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Google rekrutuje pracowników Intela i Qualcomm, by tworzyć własne procesory

 0