Google Stadia w Polsce – jak działa streaming gier?

Google Stadia w Polsce – jak działa streaming gier?

Brak konieczności pobierania plików na komputer, mniejsze wymagania systemowe, lepsza jakość dźwięku i obrazu. Sektor gier online to przyszłość streamingu. Jak działa Netflix dla graczy, czyli Google Stadia? W Polsce platforma jest dostępna od grudnia i już wzbudza duże zainteresowanie. Jakie gry oferuje Google Stadia? Ile kosztuje subskrypcja? Jak właściwie działa streaming gier?

Streaming gier - co to jest?

Streaming gier lub gra w chmurze działa podobnie do streamingu filmów i muzyki. Użytkownik otrzymuje dostęp do treści, które znajdują się na zewnętrznym serwerze, dzięki czemu nie musi ich pobierać i może zaoszczędzić miejsce na dysku. Wystarczy szybkie połączenie z Internetem, nie ma już potrzeby posiadania dobrej jakości konsoli lub specjalnego komputera do gier, tak jak w przypadku poprzednich form gamingu w chmurze: P2P i progresywnego pobierania. 

P2P, czyli Peer-to-peer (osoba do osoby), pozwalało na uruchomienie gry tylko przez jednego użytkownika posiadającego mocniejszy sprzęt, a pozostali korzystali ze strumieniowego przesyłania obrazu i dźwięku. Progresywne pobieranie oznaczało obsługę gry na lokalnym sprzęcie, na którym znajdowały się podstawowe pliki, ale dane pobierane były na bieżąco z zewnętrznych serwerów. Streaming gier po raz pierwszy nie wymaga posiadania wysokiej jakości sprzętu o odpowiedniej mocy procesora, karty graficznej, ani szybkiej pamięci operacyjnej przez żadnego z graczy.

Dla streamingu gier prędkość Internetu ma kluczowe znaczenie, ale ważne jest również bezpieczeństwo. Jak powiedział wiceprezes ExpressVPN Harold Li, w erze cyfrowej prywatność zależy od zdolności do kontrolowania sposobu gromadzenia, przechowywania, modyfikowania i usuwania naszych danych. Dopóki możemy to robić odpowiedzialnie, możemy zachować prywatność, korzystając jednocześnie z dobrodziejstw postępu technicznego. 

Dlatego też podczas gry online, warto aktywować usługę VPN, która pomoże chronić prywatność nie opóźniając jednocześnie połączenia internetowego. Usługa chroni przed atakami DDoS, czyli najczęstszym rodzajem ataków hakerskich polegający na zajęciu wszystkich dostępnych i wolnych zasobów celem uniemożliwienia funkcjonowania całej usługi w sieci, a także redukuje ping. Dzięki VPN inni użytkownicy zobaczą adres IP serwera VPN zamiast adresu IP komputera danego użytkownika.

Google Stadia w Polsce – ile kosztuje i jakie gry oferuje?

Od grudnia w Polsce dostępna jest nowa usługa strumieniowego przesyłania gier Google Stadia. Kosztuje 39 złotych miesięcznie w przypadku wyboru wersji Pro, pierwszy miesiąc próbny jest gratis. Sama rejestracja w każdym przypadku jest darmowa, choć większość gier trzeba następnie zakupić, dlatego najlepiej od razu wykupić pełną subskrypcję, która obejmuje zniżki i Free Play Days, czyli dni bezpłatnego testowania nowych gier. 

Oferta Google Stadia obejmuje kilkadziesiąt gier, do najbardziej popularnych należą Cyberpunk 2077, Mortal Kombat 11, Destiny 2, Football Manager 2020, NBA 2K21, Power Rangers: Battle for the Grid, Rise of the Tomb Raider. Wersja premium - Stadia Pro podnosi jakość streamu do 4K i dźwięku 5.1 i odblokowuje dostęp do kilku dodatkowych pozycji: Metro 2033 Redux, Dead by Daylight, Hitman, czy Sniper Elite 4.

Z usługi korzystać można na większości nowocześniejszych smartfonów, tabletach i komputerach. Dla użytkowników iPhonów, z uwagi na politykę firmy Apple, twórcy przygotowali specjalną wersję usługi Stadia, z której korzystać można w przeglądarce Safari. Google Stadia dostępna jest również na odtwarzacz multimedialny Chromecast Ultra w połączeniu z dedykowanym kontrolerem Stadia.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Google Stadia w Polsce – jak działa streaming gier?

 0