Google straci miliony rocznie, jeśli Fortnite pojawi się poza Play Store

Google straci miliony rocznie, jeśli Fortnite pojawi się poza Play Store

Na przestrzeni wielu ostatnich lat mogliśmy się przekonać, że dobrze zrealizowania produkcja zaoferowana użytkownikom smartfonów, może przynieść setki milionów dolarów dochodu. Epic Games, studio które stoi za stworzeniem przeboju ostatnich miesięcy Fortnite, dotąd oferowało swój tytuł w wersji mobilnej jedynie posiadaczom urządzeń pracujących pod kontrolą iOS. Teraz gra wkracza na urządzenia z Androidem, jednak tytuł ten nie będzie oferowany za pośrednictwem sklepu Google Play. Jak wynika z ostatnich informacji, Epic Games nie chce się dzielić ogromnymi wpływami z gry zwłaszcza, że Google żąda aż 30 procent z dochodów potencjalnie wygenerowanych przez aplikację znajdującą się w sklepie Play Store.

Fortnite w wersji na Androida nie pojawi się w sklepie Play Store, co wystawia na zagrożenie mniej uważnych użytkowników

Z jednej strony takie działanie Epic Games może wydawać się pozbawione sensu zwłaszcza, że taki sam procent pobiera Apple za aplikację na iOS. Z drugiej strony patrząc w przypadku Apple płacenie prowizji, to jedyna możliwość, by gra była dostępna na tę platformę, jako że oficjalnie obecność aplikacji w sklepie App Store, to jedyna forma dystrybucji. W przypadku Androida sprawa wygląda nieco inaczej, bo tutaj twórcy mają możliwość udostępnia gry, poza oficjalnym kanałem. Kiedy gra będzie już oficjalnie dostępna dla użytkowników Androida, studio chce udostępniać pliki gry za pośrednictwem własnej strony internetowej. Firma uważa, że gra jest tak popularna, że użytkownicy zniosą ewentualne niedogodności związane z instalacją aplikacji spoza sklepu Google.

Firma dostarczająca statystyk o aplikacjach Sensor Tower uważa, że od teraz do końca tego roku, Epic zdoła na takim rozwiązaniu omijającym Play Store, zaoszczędzić 50 milionów dolarów USD a nawet więcej, co jednocześnie oznacza, że Google albo zmniejszy wysokość prowizji, albo zrezygnuje calkowicie z wpływów. Sensor Tower dodaje również, że Epic zarobiło 180 milionów dolarów na użytkownikach iOS od momentu gdy gra ukazała się w połowie marca w formie aplikacji dostępnej jedynie za pośrednictwem zaproszeń. Teraz gra jest już dostępna dla wszystkich w App Store, prowizja dla Apple jak dotąd wynosi już około 54 milionów dolarów. Warto dodać, że eksperci do spraw zabezpieczeń uważają, że sposób dystrybucji gry, jaki wybrało Epic w przypadku Androida, wystawia użytkowników na niebezpieczeństwo. Po pierwsze w sklepie pojawią się niebezpieczne podróbki gry, po drugie użytkownicy będą musieli włączyć opcję instalacji aplikacji z niezaufanych źródeł, co w przypadku pozostawienia tej opcji w takim ustawieniu, jest niebezpieczne dla użytkownika.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Google straci miliony rocznie, jeśli Fortnite pojawi się poza Play Store

 0