Google ujawniło kolejną lukę w Windows 10 zanim Microsoft ją załatał

Google ujawniło kolejną lukę w Windows 10 zanim Microsoft ją załatał

Google nie szczypie się z Microsoftem i kiedy ten nie zdążył załatać na czas poważnej luki w systemie Windows 10, to teraz musi liczyć się z konsekwencjami, ponieważ specjaliści zespołu Project Zero ujawnili błąd publicznie.

Co warto podkreślić, gigant z Redmond standardowo otrzymał 90 dni na przygotowanie patcha dla dwóch luk wykrytych przez Google w listopadzie zeszłego roku, ale twórcy Windowsa załatali tylko jedną z nich i to dopiero w ostatni wtorek. Druga określana jako Elevation of Privilege (podniesienie uprawnień) wciąż stanowi zagrożenie i pozwala "normalnym" użytkownikom" na uzyskanie uprawnień administratora w systemie. Gigant z Redmond określił ją jako "ważną", ale nie "krytyczną", ponieważ nie można jej wykorzystywać zdalnie. Nie da się jednak ukryć, że w wielu przypadkach wciąż stanowi duże ryzyko, tym bardziej, że potencjalnie umożliwia atak łączący tę lukę z nieznanym kodem umożliwiającym zdalny dostęp do uprawnień administratora, a trzeba pamiętać, że wiele osób pracuje w warunkach, gdzie fizyczny kontakt z ich komputerem przez niepowołane osoby nie jest taki trudny.

To nie pierwszy raz kiedy Google ujawnia lukę w opgramowaniu Microsoft, zanim ten zdąży ją załatać

Jak na razie nie wiadomo, kiedy Microsoft zamierza rozwiązać ten problem i na chwilę obecną firma ogranicza się jedynie do zdawkowego "tak szybko jak to możliwe". Warto jednak wspomnieć, że koncern musi jeszcze załatać luki odkryte w tym tygodniu przez Google w przeglądarce Edge. Obie firmy w swojej nieodległej historii różniły się już zasadniczo co do kwestii ujawniania tego typu zagrożeń przed ich naprawieniem i zaczęły nawet bawić się w niebezpieczną grę, wytykając luki w produktach konkurenta. Polityka Google zakładająca ich ujawnianie po 90 dniach od odkrycia ma tyle samo zwolenników co przeciwników, ale nie da się ukryć, że znacząco przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa w ramach branży technologicznej. Wywierając presję na innych producentów, zespół Project Zero sprawia, że ci nie ociągają się tak bardzo z aktualizacjami bezpieczeństwa dla swoich produktów.  

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Google ujawniło kolejną lukę w Windows 10 zanim Microsoft ją załatał

 0