Google usprawnia jedną z najbardziej przydatnych funkcji swojej wyszukiwarki

Google usprawnia jedną z najbardziej przydatnych funkcji swojej wyszukiwarki

Zapewne większość naszych użytkowników wie, że wyszukiwarka Google pozwala wyszukać dokładne słowo lub frazę w Google, umieszczając je w cudzysłowie. To pozwala mocno sprecyzować to, czego szukamy. Teraz Google ogłosiło usprawnienie tej funkcji, dzięki czemu stanie się ona jeszcze lepsza. 

Dzięki wprowadzonym zmianom, pod linkiem wyników wyszukiwania będą teraz tworzone  małe fragmenty pokazujące, gdzie na stronie pojawia się cytowany termin. Wpis na blogu Google dotyczący tej zmiany prezentuje przykład, który dobrze ilustruje, jak to będzie działać w praktyce (grafika poniżej). Google w tym przypadku wyszukało „google search”, a dwa fragmenty pokazane w przykładzie zawierają tę pogrubioną frazę.

Dzięki wprowadzonym zmianom, pod linkiem wyników wyszukiwania będą teraz tworzone  małe fragmenty pokazujące, gdzie na stronie pojawia się cytowany termin.

Wcześniej Google wyświetlał wyniki zawierające cytowane słowo lub frazę, ale mały fragment pod linkiem mógł nie pokazywać dokładnie miejsca, w którym fraza pojawiła się na stronie. W poście na blogu Yonghao Jin z Google wyjaśnia, dlaczego tak to wyglądało i dlaczego dokonano zmiany: „W przeszłości nie zawsze mogliśmy tak zrobić, ponieważ czasami cytowany materiał pojawia się w obszarach dokumentu, które nie nadają się do tworzenia przydatnych fragmentów. Na przykład słowo lub fraza może pojawić się w elemencie menu strony, które odsyła do różnych sekcji witryny. Utworzenie fragmentu wokół takich sekcji może nie dać łatwego do odczytania opisu. Słyszeliśmy opinie, że osoby przeprowadzające wyszukiwanie cytowane cenią sobie informacje, gdzie na stronie znajduje się cytowany materiał, a nie ogólny opis strony. Nasze usprawnienie ma na celu pomóc w rozwiązaniu tego problemu”.

 

Jak wspomniano w poście na blogu, istnieje kilka zastrzeżeń dotyczących cytowanych wyszukiwań. Na przykład niektóre teksty mogą być ukryte w metatagu opisu lub tekście alternatywnym i nie być łatwo widoczne na stronie lub Google mogło zaindeksować stronę, która zawiera cytowany termin, a ten został usunięty w aktualizacji. Google pogrubia „głównie” cytowaną treść we fragmentach stron internetowych na desktopach – pogrubienie nie zadziała w przypadku wyników na platformach mobilnych.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Google usprawnia jedną z najbardziej przydatnych funkcji swojej wyszukiwarki

 0