Google użyje DRM do zabezpieczenia aplikacji ze Sklepu Play

Google użyje DRM do zabezpieczenia aplikacji ze Sklepu Play

Już wkrótce popularny producent wprowadzi całkiem interesujący rodzaj zabezpieczenia plików APK, które ma zminimalizować ryzyko instalacji potencjalne szkodliwego oprogramowania.

Sklep Google Play jest zazwyczaj jedynym pewnym miejscem, gdzie posiadacze Androida mogą pobrać bądź zakupić aplikacje. Nic więc dziwnego, że amerykańska korporacja stara się zwiększyć poziom bezpieczeństwa swojej usługi. A mają ku temu powody bowiem w przeszłości przytrafiło się parę szkodliwych dla użytkowników aplikacji. Jednak teraz jak wynika z komunikatu Google, otrzymamy nowy rodzaj ochrony opartej na ciągu metadanych wrzucanych do wszelkich plików APK. Mają one za zadanie podnieść poziom bezpieczeństwa, albowiem ich poprawność zweryfikujemy również będąc offline. Mechanizm ten można śmiało porównać do słynnych DRM (digital rights management), czyli narzędzi antypirackich umieszczanych w większości gier wideo.

Nowe zabezpieczenie stosowane w aplikacjach APK ma być odpowiednikiem DRM-ów

Google użyje DRM do zabezpieczenia aplikacji ze Sklepu Play

Zabezpieczenie szczególnie docenią ludzie pobierający pliki z innych źródeł niż sklep Google'a, ponieważ umożliwia ono weryfikację autentyczności danego software. Unikniemy zarazem szkodliwych wirusów, które umieszcza się w produktach podszywających się pod oryginalne odpowiedniki. Niestety istnieje ryzyko, że pewien programista dokona zmiany metadanych zmuszając użytkowników do przejścia na nowszą wersję programu oraz zablokuje opcję powrotu do wcześniejszego buildu. Narzędzie umożliwia także kontrolowanie czasu, jak również sposobu korzystania przez nas z wszelkich tworów. Miejmy nadzieję, że twórcy nie będą nadużywać posiadanej władzy, a same rozwiązanie rzeczywiście przyczyni się do naszego bezpieczeństwa.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Google użyje DRM do zabezpieczenia aplikacji ze Sklepu Play

 0