Google zapomniało zapłacić za domenę? Argentyńczykowi udało się kupić regionalny adres Google.com.ar

Google zapomniało zapłacić za domenę? Argentyńczykowi udało się kupić regionalny adres Google.com.ar

Google posiada swoją domenę główną .com, jak również wykupione domeny regionalne (jak polski adres google.pl). W Argentynie adres ten to google.com.ar i w środę przestał on należeć do Google, a zamiast giganta internetowego, właścicielem domeny stał się młody Argentyńczyk, któremu udało się zarejestrować adres na swoje nazwisko w Krajowym Rejestrze Domen. Pierwsze doniesienia o awarii zaczęły pojawiać się na portalach społecznościowych w środę około 22. Google często przekierowuje ze swojego globalnego adresu, na domeny regionalne, bazując na IP użytkownika. Tym razem osoby korzystające z wyszukiwarki otrzymywały tylko błąd 404.  Podczas przeszukiwania witryny nic.ar - administratora rejestru domen w tym kraju - google.com.ar  pojawiło się 21 kwietnia 2021 roku jako własność osoby o nazwisku Nicolás David Kuroña.

Google zapomniało zapłacić za domenę? Argentyńczykowi udało się kupić domenę Google.com.ar. Szybko mu ją jednak odebrano...

"Domena wygasła, można było ją kupić. Wszystko jest legalne" - pisał na Twitterze nowy właściciel. "Wszedłem na http://nic.ar, zobaczyłem, że nazwa http://google.com.ar jest dostępna i kupiłem". Prasie wyjaśnił, że zapłacił za rejestrację domeny normalną opłatę w wysokości około 200 pesos, czyli w przeliczeniu około 40 zł. Domeny kończące się na .ar wygasają raz w roku i są tracone, gdy nie zostaną odnowione. Nowy właściciel tłumaczył, że Google musiało zapomnieć opłacić domenę, a on przypadkiem wychwycił ten moment. Szybko pojawiły się próby wyjaśnień i podważenia wiarygodności Nicolasa, oskarżając go nawet o cybersquatting. Domena podobno w rzeczywistości nie wygasła, ale był transferowana, a okres jej wygasania przypadał na lipiec. Możliwe jednak, że domena faktycznie wygasła w lipcu, z powodu braku zapłaty, a teraz minął okres kiedy Google było w stanie przywrócić prawo własności do domeny.

Wreszcie, po godzinie niepewności, gdy w argentyńskich mediach pojawiła się już nawet fala memów pokroju Argentyna-Google 1:0, domena pojawiła się ponownie jako własność giganta technologicznego - tym razem z datą wygasania ustawioną na 8 czerwca 2021 r. Wyszukiwarka pozostawała jednak nieczynna do północy. Według grupy Open Data Cordoba, która zajmuje się śledzeniem domen, adres google.com.ar nie wygasł, ale zmieniał właściciela: najpierw z Google na Kuroña, a następnie z powrotem na Google. Póki co sytuacja nie jest w pełni wyjaśniona, choć zastanawiające jest, jak coś takiego mogło przytrafić się Google? Nie jest to jednak pierwsza taka wpadka wśród gigantów technologicznych. W 1999 roku Microsoft zapomniał odnowić domenę Hotmail i w efekcie cała baza użytkowników nie mogła uzyskać dostępu do poczty e-mail i powiązanych usług. W 2003 roku ponownie Microsoft zapomniał odnowić hotmail.com.uk.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Google zapomniało zapłacić za domenę? Argentyńczykowi udało się kupić regionalny adres Google.com.ar

 0