Google zapowiada nowości w Android 10 Q

Google zapowiada nowości w Android 10 Q

Konferencja deweloperska Google I/O przyniosła nie tylko zapowiedź nowych smartfonów Pixel 3a i 3a XL, ale także mnóstwo szczegółów na temat nadchodzącego systemu operacyjnego Android 10 Q (nie znamy jeszcze pełnej nazwy, ale tradycyjnie zapewne będzie to jakiś deser). I tak, mobilny OS, z którego korzysta już przeszło 2,5 mld osób na całym świecie, wkrótce doczeka się kolejnej dużej odsłony, która przyniesie wiele kluczowych nowości, w tym np. natywne wsparcie dla składanych smartfonów, pozwalające wykorzystywać niecodzienne kształty ekranów, proporcje wyświetlaczy i umożliwiające kontynuowanie pracy w tym samym miejscu, w którym ją zakończyliśmy po rozłożeniu ekranu (funkcja Screen Continuity). Co chyba nie jest żadnym zaskoczeniem, Android 10 Q doczeka się też wparcia dla łączności 5G na poziomie OS.

Z mobilnego OS Google, z którego korzysta już przeszło 2,5 mld osób na całym świecie, wkrótce doczeka się kolejnej dużej odsłony.

Bardzo istotną funkcją, choć może nie z punktu widzenia typowego użytkownika, będzie Live Caption. Ta napędzana jest przez maszynowe uczenie i jak sama nazwa wskazuje, wprowadza na żywo napisy do konsumowanych przez nas treści - wideo, audio wiadomości czy podcastów. Gdy tylko system wykryje mowę, napisy pojawią się automatycznie, co stanowić ma ogromne ułatwienie dla osób, które mają problem ze słyszeniem, a opcja ta działać będzie w ramach telefonu (nawet offline). Maszynowe uczenie napędzać będzie także Smart Reply, które działać ma w ramach wszystkich aplikacji komunikacyjnych w Android Q, dostarczając nam przydatne sugestie odpowiedzi, ale także konkretne działania. Dla przykładu, jeśli ktoś podeśle nam adres w wiadomości, to będziemy mogli na niego kliknąć, by sprawdzić go od razu w Google Maps, nawet bez otwierania tej wiadomości (z poziomu powiadomienia). Ta funkcja także działać będzie w ramach telefonu (offline).

Ciemny motyw całego systemu to również coś, na co czeka wiele osób. Ten będzie włączał się automatycznie, kiedy aktywujemy oszczędzanie baterii lub manualnie z poziomu szybkich ustawień, gdzie doczeka się własnego kafelka. Ciemny motyw przełoży się nie tylko na interfejs systemu, ale także aplikacje, które będą go wspierać, a deweloperzy będą mogli korzystać z opcji Force Dark, która automatycznie stworzy ciemną wersję ich apki. Android Q doczeka się także 50 nowych funkcji skoncentrowanych na prywatności i bezpieczeństwie. Otrzymamy m.in. narzędzie dla większej transparentności odnośnie naszej lokalizacji (otrzymamy nawet trzy opcje przyznawania pozwolenia aplikacjom w tym zakresie - przyznawaj dostęp cały czas, tylko kiedy korzystam z aplikacji lub odmów dostępu), a otrzymywać będziemy też powiadomienia o wykorzystaniu informacji GPS przez aplikację, która działa w tle.

Za sprawą Project Mainline niektóre wewnętrzne komponenty systemu będą aktualizowane w tle poprzez Google Play bez konieczności restartowania urządzenia czy update’u całego systemu przez producenta naszego telefonu. Pozwoli to na szybkie aktualizacje bezpieczeństwa, prywatności i zachowanie spójności. Focus Mode to z kolei tryb, który trafi nie tylko do Androida Q, ale i urządzenia z OS Android 9 Pie. Pozwoli on na wyłączenie powiadomień ze strony aplikacji, które mogą nam przeszkadzać i tym samym skupić się na danej czynności (np. czytaniu książki) bez całkowitego odcinania się od świata. Warto też dodać, że kontrola rodzicielska Family Link pojawi się w Ustawieniach na każdym urządzeniu z funkcją Digital Wellbeing. Istotną nowością są także nowe gesty nawigacyjne, które w końcu wyeliminują belkę nawigacji. Tym razem otrzymamy wsparcie dla pełnoekranowych gestów i tym samym większą powierzchnię wyświetlacza dla aplikacji. Nowa wersja beta Androida Q jest już dostępna dla 21 telefonów od 13 producentów, w tym wszystkich modeli Pixel.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Google zapowiada nowości w Android 10 Q

 0