Google zaprezentowało metody walki z fake newsami

Google zaprezentowało metody walki z fake newsami

Podobnie jak większość platform internetowych, Google również jest podatne na coraz bardziej rozprzestrzeniające się fake newsy, które opanowały sieć w ciągu ostatnich kilku lat. Dotychczas amerykański gigant podjął wiele prób uporania się z tym problemem - od współpracy z sieciami zajmującymi się analizą faktów, aż po powstanie programu Google News, którego wartość szacuje się na 300 milionów dolarów. Teraz z kolei rozszerzyło swoje działania, określając tym samym kroki, jakie należy podjąć, aby eliminować obecną dezinformację. Podczas weekendowej Konferencji Bezpieczeństwa odbywającej się w Monachium, Google przedstawiło białą księgę wyjaśniającą sposób radzenia sobie z celowymi próbami oszustwa oraz wprowadzania w błąd przy wykorzystaniu możliwości internetu.

Opublikowana przez Google biała księga pokazuje sposoby na walkę z fałszywymi treściami występującymi w internecie.

Google zaprezentowało metody walki z fake newsami

Całość podzielono na trzy kategorie: jakość, złośliwe podmioty i kontekst. Jeśli chodzi o jakość, to Google segreguje treści dzięki wykorzystaniu algorytmów rankingowych, które nie odzwierciedlają ideologicznego punktu widzenia osób tworzących lub kontrolujących informacje. Jest to mierzone poprzez oceniających jakość dostępnym narzędziem. Biała księga zawiera także szczegółowe dane o 20-letnim stażu Google w zwalczaniu spamu oraz tym, jak możemy je wykorzystać do zwalczania ludzi próbujących oszukać systemy rankingowe. Biała księga jest kolejnym etapem w walce z nieprawdziwymi treściami. W zeszłym miesiącu firma potwierdziła wprowadzenie zmian w sztucznej inteligencji mających na celu ograniczenie promocji fałszywych filmów na YouTube.

Chociaż większość przedstawionych informacji możemy znaleźć w sieci, to łącząc je w jeden wspólny dokument, Google jasno dało do zrozumienia, że zamierza odegrać sporą rolę w walce z fake newsami. Niestety ciężko ocenić, czy obrany kierunek przyniesie w przyszłości spodziewaną korzyść, ponieważ na ten moment mamy praktycznie tylko słowa, a materiały pokroju filmów o płaskiej ziemi nadal pojawiają się w wirtualnej przestrzeni. Miejmy jednak nadzieję, że aktualne próby przyniosą znacznie bardziej spodziewany efekt.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Google zaprezentowało metody walki z fake newsami

 0