Śledzenie użytkowników i zbieranie danych bez ich wiedzy przez platformy internetowe to spory problem. Google, czyli jedna z firm prowadząca taki proceder zgodziła się zapłacić wielomilionowe odszkodowanie w związku z procesami, jakie wytoczono firmie w Stanach Zjednoczonych.
Google zapłaci karę za śledzenie użytkowników i gromadzenie danych bez ich zgody
Google w ramach ugody zgodziło się zapłacić 155 milionów dolarów amerykańskich kary. Gigantowi technologicznemu zarzucono, iż gromadzi on dane użytkowników bez ich wiedzy oraz zgody, jak również wprowadza w błąd klientów co do sposobu śledzenia ich lokalizacji i wykorzystywania danych osobowych. Korporację oskarżono o możliwość „profilowania” osób oraz kierowania do nich reklam, nawet jeśli wyłączyli ustawienie „Historii lokalizacji”, w tym oszukiwanie ludzi w zakresie możliwości blokowania niechcianych reklam. Procesy wytoczono w Stanach Zjednoczonych.
Google zawarło ugodę, w ramach której zapłaci 155 mln USD za śledzenie użytkowników bez ich wiedzy.
„Google mówił swoim użytkownikom jedno – że nie będzie już śledzić ich lokalizacji, gdy zrezygnują – ale robił odwrotnie i nadal śledził ruchy klientów dla własnych korzyści komercyjnych” – powiedział prokurator generalny Kalifornii Rob Bonta. „To niedopuszczalne”. Ugoda kalifornijska nakłada na Google obowiązek zapłaty 93 milionów dolarów i ujawnienia dodatkowych informacji na temat sposobu, w jaki śledzi miejsce pobytu ludzi i wykorzystuje gromadzone dane.
Pieniądze z ugody Google z prywatnymi powodami na kwotę 62 milionów dolarów miałyby, po odliczeniu opłat prawnych, zostać przekazane zatwierdzonym przez sąd grupom non-profit, które walczą z podmiotami naruszającymi prywatność. Na takie rozwiązanie zgodziły się osoby, które złożyły pozwy w sądach.
W listopadzie ubiegłego roku Google porozumiało się w kwestii wypłaty 391,5 miliona dolarów, w celu rozstrzygnięcia podobnych zarzutów wysuniętych przez 40 stanów USA. Firma z siedzibą w Mountain View w Kalifornii osiągnęła także porozumienie na kwotę 124,9 mln dolarów z Arizoną i Waszyngtonem.
W piątek rzecznik Google odniósł się do ugody i stwierdził, że ma ona związek z „nieaktualnymi zasadami dotyczącymi produktów, które zmieniono wiele lat temu”.
Google generuje miliardy z reklam
W pierwszej połowie 2023 roku Google wygenerował 110,9 miliarda dolarów przychodów z reklam, co stanowi 81% jego łącznych 137,7 miliardów dolarów przychodów. Jak widzimy wpływy z reklam to jeden z filarów działalności giganta technologicznego. Zapewne przyznana kara finansowa nie nadszarpnie za bardzo jego budżetu.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Google zgodziło się zapłacić karę za śledzenie użytkowników bez ich zgody