Google zmusiło Total Commandera do usunięcia możliwości instalowania pakietów APK na Androidzie

Google zmusiło Total Commandera do usunięcia możliwości instalowania pakietów APK na Androidzie

Christian Ghisler, twórca Total Commander, ujawnił, że Google zmusiło go do wprowadzenia niekorzystnych dla użytkowników zmian w aplikacji, inaczej zostanie ona usunięta ze sklepu Google Play. Deweloper miał 7 dni na reakcję.

Problem w tym, że Google zabrania modyfikowania, zastępowania lub aktualizowania się z jakiegokolwiek innego źródła poza Sklepem Play, jak również zabrania pobierania innych aplikacji ze źródeł zewnętrznych. Total Commander to wszystko umożliwiał. Wprowadzone na szybko zmiany blokowały możliwość aktualizacji za pomocą pakietu APK, gdy użytkownik pobierze go z innego miejsca, jednak to nie wystarczyło Google, które wysyłało znów to samo ostrzeżenie. Przy trzecim upomnieniu aplikacje są usuwane ze sklepu, co podobno spotkało już wielu programistów. Funkcja instalacji aplikacji spoza Sklepu Play jest jedną z ważniejszych opcji Total Commandera, którą oferuje właściwie każdy menedżer plików. Instalacja APK umożliwia instalację Fortnite w urządzeniach z Androidem, nawet jeśli Epic walczy z Google. Mało tego, instalację z pakietu APK oferują domyślne aplikacje na Androidzie jak Pliki, czy przeglądarki jak Chrome i inne.

Google zmusiło twórcę Total Commandera, żeby usunął możliwość instalacji aplikacji bezpośrednio z pakietów APK, pod groźbą wyrzucenia ze Sklepu Play. Taka funkcjonalność to podstawa menedżerów plików na Androidzie. Czy to zapowiedź niekorzystnych zmian?

Twórca Total Commandera próbował odwołać się od tej niesprawiedliwej decyzji, jednak odbił się od ściany automatycznych odpowiedzi. Wraz z nową aktualizacją programista Christian Ghisler usunął możliwość instalowania plików APK na Androida, dostosowując się do wymuszonych zasad, które najwyraźniej nie dotyczą samego Google. Deweloper zwraca uwagę, że usunięcie możliwości instalowania pakietów APK może skutkować wieloma negatywnymi opiniami, np. 1-gwiazdkowymi recenzjami, i że może to zaszkodzić reputacji aplikacji. W rezultacie i tak może zostać zmuszony do całkowitego usunięcia aplikacji ze Sklepu Google Play.

 Ghisler wydał samodzielną wersję Total Commandera, która umożliwia instalację plików APK. Nieograniczoną wersję aplikacji można pobrać z oficjalnej strony internetowej twórcy. Nie wiadomo, czy to zapowiedź szerszej akcji prowadzonej Google, czy też kolejne jednorazowe bezsensowne działanie firmy przypadkiem wymierzone w Total Commandera. Możliwość instalacji APK spoza sklepu Play to jeden z mocniejszych punktów Androida, który odróżnia go od zamkniętego Apple. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Google zmusiło Total Commandera do usunięcia możliwości instalowania pakietów APK na Androidzie

 0