Google zostanie ukarane za śledzenie aktywności nieletnich w YouTube

Google zostanie ukarane za śledzenie aktywności nieletnich w YouTube

Federalna Komisja Handlu (FTC) w USA wprowadza wyższe kary za naruszanie prywatności, a ich ostatnim celem jest należący do Google serwis YouTube, który według przeprowadzonego dochodzenia, nielegalnie zbierał dane o sposobie korzystania z platformy przez nieletnich. Ostatnio głośno jest o ukaraniu Facebooka przez FTC. Portal społecznościowy musi zapłacić 5 miliardów dolarów za powtarzające się wycieki prywatnych danych, a teraz Komisja finalizuje wielomilionową grzywnę dla YouTube. Dochodzenie przeprowadzone przez FTC ujawniło, że Google nie chroniło dzieci korzystających z YouTube i gromadziło ich dane, z naruszeniem amerykańskiej ustawy o ochronie prywatności dzieci w internecie (COPPA). 

Google może otrzymać wielomilionową karę za nielegalne monitorowanie aktywności nieletnich.

Ustawa zakazuje gromadzenia danych i targetowania dzieci w wieku 13 lat i poniżej. Dwa źródła potwierdziły tę wiadomość dla The Washington Post, choć zarówno Google, jak i FTC odmówiły komentarza. Kolejny etap wymaga, aby Departament Sprawiedliwości zgodził się na nieujawnioną jak dotąd grzywnę i wszelkie związane z nią warunki, choć Departament rzadko sprzeciwia się orzeczeniom FTC. Niedawna grzywna nałożona na Facebooka ma dodatkowe obwarowania, w szczególności wymagającymi lepszej dokumentacji potencjalnych obaw o prywatność i uzyskania potwierdzenia od kierownictwa firmy, że zwracano odpowiednią uwagę na to, w jaki sposób dane osobowe będą wykorzystywane w przyszłości. Wydaje się prawdopodobne, że działania FTC przeciwko Google będą miały podobne postanowienia.

Biorąc pod uwagę, że śledzenie i zbieranie danych są podstawą działania platform takich jak YouTube, trudno jest powiedzieć, jak Google powinno zmienić swoje praktyki w przypadku osób poniżej 13 roku życia. Filmy dla bardzo małych dzieci często są odwiedzane przez konta rodziców, więc śledzenie może być całkowicie legalne. Co więcej, dzieci poniżej 13 roku życia nie powinny mieć własnych kont, więc śledzenie również powinno być dozwolone. Ale rzeczywistość jest nieco inna, ponieważ dzieci w wieku od 7 do 13 lat prawdopodobnie oglądają treści niezależnie od jakichkolwiek własnych zasad YouTube. Niedługo zapewne szczegóły ugody zostaną podane do wiadomości publicznej.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Google zostanie ukarane za śledzenie aktywności nieletnich w YouTube

 0