Unia znów bierze pod lupę smartfony. Tym razem chodzi o szkło na ekrany

Unia znów bierze pod lupę smartfony. Tym razem chodzi o szkło na ekrany

Firma Corning, znana z produkcji szkła do smartfonów, znalazła się teraz w nieciekawej sytuacji. Jej działaniom przygląda się teraz Komisja Europejska. W trybie pilnym zbadane zostanie czy Corning nie naruszyło przepisów dotyczących konkurencji.

Komisja Europejska postanowiła przyjrzeć się działaniom firmy Corning, a konkretniej jednego z ich ważnych produktów. Chodzi o szkło Gorilla Glass wykorzystywane w produkcji smartfonów. Komisja zamierza teraz zbadać czy Corning nie naruszyło przepisów wykorzystując swoją dominującą pozycję.

W oświadczeniu na stronie Komisji Europejskiej czytamy, że są podejrzenia, iż Corning zawarł w umowach z producentami OEM zasady faworyzujące szkło Gorilla Glass.

Obawy wzbudziły umowy które mogą osłabiać rolę konkurencji na rynku szkieł do smartfonów. W oświadczeniu na stronie Komisji Europejskiej czytamy, że są podejrzenia, iż Corning zawarł w umowach z producentami OEM zasady faworyzujące szkło Gorilla Glass.

Podejrzenia dotyczą kilku zasad w umowach z producentami OEM

Po pierwsze producenci mieli otrzymywać rabaty za wyłączne stosowanie szkła od Corning. Dodatkowo podpisywane miały być tzw. "klauzule angielskie", które zakładały, że producenci będą informować Corning o wszelkich ofertach konkurencji i będą mogli je akceptować tylko wtedy, gdy firma nie dorówna ceną. Do tego dochodzą też zobowiązania wyłącznościowe, przez które producenci OEM muszą pozyskiwać całość lub niemalże całość potrzebnego szkła typu Alkali-AS od Corning.

Komisja rozpoczęła dochodzenie priorytetowo

Komisja Europejska ogłosiła już rozpoczęcie formalnego dochodzenia. Będzie teraz badać czy działania Corning nie naruszyły unijnych przepisów dotyczących konkurencji. Zakładają one, że firma o dominującej pozycji na rynku nie może jej nadużywać. Komisja przeprowadzi dochodzenie w trybie priorytetowym co obrazuje powagę sytuacji.

Jeśli KE udowodni Corning naruszenia przepisów to na producenta szkła nałożone zostaną najpewniej kary finansowe. Oprócz tego UE może podjąć kroki mające na celu zapobieganie tego rodzaju praktykom dając tym samym większe możliwości konkurencji produkującej szkła do smartfonów.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Unia znów bierze pod lupę smartfony. Tym razem chodzi o szkło na ekrany

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł