Górnicy zmieniają farmy kryptowalut w systemy HPC do AI

Górnicy zmieniają farmy kryptowalut w systemy HPC do AI

Gdy szum wokół takich trendów technologicznych, jak wydobywanie kryptowalut, web3, blockchain, NFT i Metaverse, opadł, wiele zaangażowanych osób i organizacji wydaje się kierować swoją uwagę na generatywną sztuczną inteligencję. Ta zmiana wpływa również na sprzęt pierwotnie przeznaczony do blockchain i kopania, co może potencjalnie zmienić przeznaczenie jego mocy obliczeniowej na zastosowania AI.

Dwie duże firmy wydobywające kryptowaluty, Hut 8 i Hive Blockchain, przekierowały swoją górniczą infrastrukturę GPU w kierunku systemów obliczeniowych dużej skali (HPC), które obejmują obciążenia sztucznej inteligencji. To posunięcie może pomóc odzyskać pieniądze zainwestowane w karty graficzne, które firmy kupiły do ​​wydobywania kryptowalut, co we wrześniu zeszłego roku przestało być opłacalne. 

Dwie duże firmy wydobywające kryptowaluty, Hut 8 i Hive Blockchain, zmieniają swoją górniczą infrastrukturę GPU w systemy obliczeniowe dużej skali (HPC) pod AI. 

Górnicy kupili tak wiele kart graficznych do komputerów PC, aby wydobywać Ethereum podczas ostatnich boomów kryptowalutowych, że podniosło to ceny grafik, frustrując graczy, którzy szukali nowych modeli do grania. Ethereum szczególnie dobrze nadawało się do wydobywania opartego na GPU, dopóki kryptowaluta nie zmieniła metody wydobywania pod koniec zeszłego roku. Ta zmiana zmusiła górników do zwrotu lub odsprzedaży używanych procesorów graficznych.

Jednak karty graficzne są również jednym z głównych silników napędzających generatywną sztuczną inteligencję, taką jak ChatGPT. NVIDIA uważa, że ​​sztuczna inteligencja znacznie lepiej wykorzystuje jej karty niż kryptowaluty. Zaangażowanie gigantów technologicznych, takich jak Microsoft i Google, dodatkowo legitymizuje sztuczną inteligencję jako alternatywną ścieżkę dla firm posiadających farmy GPU stworzone do kopania kryptowalut.

Dział HPC firmy Hut 8 wygenerował w ubiegłym roku około 16,9 miliona dolarów, co stanowi około 11 procent jej ogólnych przychodów. Wzrost ten przypisuje się przeniesieniu mocy obliczeniowej do klientów AI. Hive zamierza zwiększyć swoje dochody z HPC z 1 miliona dolarów do 10 milionów dolarów w 2024 roku i 20 milionów dolarów do 2025 roku. Zwiększone przychody mogłyby przyczynić się do odzyskania 66 milionów dolarów, które firma zapłaciła NVIDII za karty graficzne w 2021 roku.

Jednak większość operatorów kryptowalutowych nie będzie mogła polegać na sztucznej inteligencji jako alternatywnej formie zarobków. Usługa brokerska dla górników Bitpro Consulting twierdzi, że tylko od pięciu do 15 procent górniczych kart graficznych nadaje się do przejścia na HPC.

Ponadto aplikacje sztucznej inteligencji wymagają znacznych ilości sprzętu, co wymaga również dużego personelu konserwacyjnego. To sprawia, że poważni gracze kierują się w stronę takich gigantów jak Microsoft Azure i Amazon Web Services, które już oferują dojrzałą infrastrukturę HPC klientom AI. Dlatego tylko największe firmy wydobywające kryptowaluty prawdopodobnie dokonają transformacji. Nie należy więc obawiać się powtórki z rozrywki i wykupywania gamingowych grafik na masową skalę, a tym samym wzrostu cen.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Górnicy zmieniają farmy kryptowalut w systemy HPC do AI

 0