Amerykańska Federalna Komisja Łączności (FCC) ogłosiła plany głosowania nad rozpoczęciem prac nad alternatywami dla systemu GPS. Decyzja ta wynika z rosnących obaw o bezpieczeństwo narodowe, związanych z poleganiem na jednym systemie nawigacyjnym. GPS (Global Positioning System) to kluczowa infrastruktura wykorzystywana w transporcie morskim, lotnictwie, logistyce i codziennej nawigacji.
Przewodniczący FCC, Brendan Carr, podkreślił, że „nadmierna zależność od jednego systemu naraża kraj na ogromne ryzyko” i że konieczne jest rozwijanie „zapasowych technologii” w celu zwiększenia odporności na zakłócenia. Wzrost incydentów zakłócania sygnału GPS (tzw. spoofing) od 2023 roku budzi szczególny niepokój, zwłaszcza w kontekście lotnictwa. Zakłócenia mogą powodować nieprawidłowe wskazania położenia, co zwiększa ryzyko katastrof lotniczych i zagrożeń dla bezpieczeństwa publicznego.
FCC liczy na współpracę zarówno z agencjami rządowymi, jak i sektorem prywatnym
Prezydent Donald Trump oraz przedstawiciele obu partii politycznych od lat wzywali do podjęcia działań w tej sprawie. W marcu FCC planuje przeprowadzić głosowanie nad rozpoczęciem oficjalnego dochodzenia w sprawie alternatywnych systemów Pozycjonowania, Nawigacji i Czasu (PNT), które mogłyby stanowić uzupełnienie lub zastępstwo dla GPS.
Przyszłość nawigacji – alternatywne technologie PNT
Amerykańskie władze dążą do uniezależnienia się od obecnego systemu nawigacyjnego, który jest podatny na zakłócenia sygnału z satelitów znajdujących się na średniej orbicie Ziemi. GPS, mimo swojej powszechności, okazał się stosunkowo łatwy do manipulowania. W odpowiedzi na zagrożenia, Federalna Administracja Lotnictwa (FAA) od ubiegłego roku pracuje nad systemem uwierzytelniania globalnych systemów nawigacji satelitarnej (GNSS), aby utrudnić zakłócanie sygnału i zapobiec manipulacjom.
Donald Trump oraz przedstawiciele obu partii politycznych od lat wzywali do podjęcia działań w tej sprawie
Alternatywne technologie mogą obejmować naziemne systemy nawigacji, które były stosowane przed upowszechnieniem GPS, a także innowacyjne podejścia oparte na nowych technologiach, takich jak systemy inercyjne, nawigacja kwantowa czy nowoczesne satelity z wbudowanymi mechanizmami ochrony przed spoofingiem.
FCC liczy na współpracę zarówno z agencjami rządowymi, jak i sektorem prywatnym, aby opracować nowoczesne i odporne na zakłócenia rozwiązania nawigacyjne. Jak zauważył przewodniczący Brendan Carr, przyszłość globalnej nawigacji nie może zależeć od jednego systemu, zwłaszcza w czasach rosnących cyberzagrożeń i geopolitycznych napięć.

Pokaż / Dodaj komentarze do: GPS przestaje już wystarczać. Amerykanie szukają nowych rozwiązań, które trudniej zakłócić