GPU Aldebaran od AMD bazować ma na budowie typu MCM

GPU Aldebaran od AMD bazować ma na budowie typu MCM

Aldebaran jest najjaśniejszą gwiazdą w konstelacji Byka. Jest 44 razy większy od słońca i 400 razy jaśniejszy. To także nazwa kolejnego akceleratora Instinct od AMD, który pojawił się kilka razy w adnotacjach do łatek Linuksa. Jego konstrukcja składająca się z podwójnego układu graficznego pojawiała się już w plotkach w lutym tego roku i została potwierdzona w zeszłym miesiącu. Jest to pierwszy akcelerator/GPU AMD, który wykorzystywać będzie konstrukcję MCM (moduł wieloukładowy), technikę, która od lat jest patentowana przez Czerwonych, ale dopiero zacząć ma się materializować w ramach układów graficznych (dotychczas była wykorzystywana przez producenta w ramach CPU). Korzystanie z wielu ściśle połączonych chipów pozwala na większą skalowalność niż tradycyjne konstrukcje monolityczne, ale także zmniejsza wydajność karty na jednostkę obliczeniową, szczególnie w przypadku słabo zrównoleglonych obciążeń.

Aldebaran to prawdopodobnie pierwszy akcelerator/GPU AMD, który wykorzystywać będzie konstrukcję MCM.

Kolejny akcelerator AMD Instinct może otrzymać GPU typu MCM

Oczekuje się, że NVIDIA w przyszłym roku rzuci wyzwanie Aldebaranowi własnymi projektami MCM opartymi na architekturze Hoppera. Tymczasem Intel jest bliski wydania akceleratora Ponte Vecchio opartego na architekturze Xe HPC i wczesnej implementacji MCM. Podobnie jak Ponte Vecchio, Aldebaran wykorzystuje budowę połączonych ze sobą chipletów m.in. do zwiększania pojemności pamięci. Notatka do sterowników Linuxa z zeszłego tygodnia opisuje, że Aldebaran ma dwa chiplety, cztery UMC na układ i osiem kanałów podłączonych do 2 GB HBM na UMC, czyli w sumie 128 GB. Pojawiają się tu także informacje o wsparciu dla „nowego typu pamięci HBM2”, przypuszczalnie HBM2e. Jeśli AMD używa nowych modułów pamięci SK Hynix HBM2e o przepustowości 3,6 Gb/s i 4096-bitowej magistrali na każdym chiplecie, Aldebaran może mieć przepustowość pamięci 3,6 TB/s.

Dla porównania poprzednik Aldebarana, Instinct MI100 (wcześniej znany jako Arcturus, co również jest nazwą gwiazdy), ma 32 GB HBM2 i przepustowość pamięci 1,2 TB/s. Akcelerator NVIDIA A100 można skonfigurować z maksymalnie 80 GB pamięci HBM2e o prędkości 3,2 Gb/s, co zapewnia przepustowość 2 TB/s. Dyrektor generalna AMD, dr Lisa Su, przyznała już, że architektura CDNA2, czyli Aldebaran, ma zostać wydana jeszcze w tym roku, przypuszczalnie jako akcelerator MI200. „W tym roku, jak powiedziałam, tworzymy naszą architekturę nowej generacji CDNA. Jest to w rzeczywistości kluczowy element, który umożliwił nam wygranie największych przetargów na superkomputer w USA” – powiedziała Su na konferencji w maju. „… Właściwie uruchomimy kolejną generację tej architektury jeszcze w tym roku. Jesteśmy bardzo podekscytowani. Myślę, że postęp jest bardzo dobry” - dodała.

Pokaż / Dodaj komentarze do: GPU Aldebaran od AMD bazować ma na budowie typu MCM

 0